Prevádzka školy

Premianti končia na úradoch práce

Premianti končia na úradoch práce
Známky v školách firmy nezaujímajú. Pri zamestnávaní často uprednostnia horších. Pri zamestnávaní často uprednostnia horších.

V škole sa snažil byť medzi najlepšími a výsledky sa dostavili. Zmaturoval na čisté jednotky. No v tej chvíli sa jeho úspechy skončili. Skončil na úrade práce a jeho školské úspechy na pohovoroch nikoho nezaujímajú. Takéto sú skúsenosti 20-ročného Matúša Pavlíka, ktorý má za sebou strojársku priemyslovku vo Zvolene. „V konečnom dôsledku tak lepšie dopadli moji spolužiaci, z ktorých niektorí ledva zmaturovali, no prácu si našli,“ konštatoval Pavlík. A v takejto situácii nie je sám. Na podobné problémy upozornil aj Národný ústav certifikovaných meraní. A vôbec prvýkrát ukázal konkrétne porovnania úspešnosti na externej maturite a nezamestnanosti absolventov. Výsledok je jasný – nerozhoduje prospech v škole, ale región, v ktorom ju človek vyštuduje, uviedla pre HN riaditeľka ústavu Romana Kanovská. Prečo? Na Slovensku nefunguje dobre pracovná mobilita, zhrnul Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Príkladom je Krupinský okres. Hoci tamojší študenti patrili v externých maturitách medzi najúspešnejších, miera nezamestnanosti je tam tretia najvyššia na Slovensku. „Napríklad pri bratislavských školách je miera nezamestnanosti najnižšia, no úspešnosť týchto žiakov v maturite je výrazne nižšia ako u žiakov povedzme z Námestova či Krupiny,“ uviedla riaditeľka. To, že zamestnávatelia pri pracovných pohovoroch neprihliadajú na výsledky v školách, potvrdili aj firmy, ktoré HN oslovili. Oveľa viac ich zaujíma typ školy, ktorú má uchádzač za sebou, či jeho brigády a ďalšie skúsenosti. „Pozitívne hodnotíme aj to, ak sa niekto proaktívne pochváli nejakým diplomom, certifikátom či cenou dekana,“ reagoval Marek Gešo zo spoločnosti Accenture. Rolu hrá podľa personalistov aj to, či uchádzači o prácu bývajú v mieste, kde majú pracovať. Odborníci však pripisujú nesúlad medzi študentskými výsledkami a nezamestnanosťou aj inému faktoru. Mladí za prácou z regiónov, kde je jej nedostatok, necestujú inde, a tak končia na úradoch práce. To potvrdil aj riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál. Mobilite sa dá pomôcť Podľa neho sa dá takýto trend zvrátiť. A to napríklad tak, že firmy z Bratislavy by priamo ponúkali prácu ľuďom v regiónoch. Mladí by mali istotu, že keď sa presťahujú, majú automaticky aj prácu. Minister školstva Peter Pellegrini tvrdí, že na zlepšení zamestnávania absolventov pracuje. Pomôcť má aj posilňovanie praxe počas štúdia. A to tak, že stredné školy budú priamo spolupracovať s podnikmi, kde firmy spoznajú schopnosti žiakov počas školy.

Zdroj: Hospodárske noviny