Prevádzka školy

Prírodné vedy sú perspektívne

Prírodné vedy sú perspektívne
Projekt Veda má budúcnosť vznikol v roku 2011 v rámci celosvetovej iniciatívy firmy Bayer „Making Science Make Sense“. Spoluorganizátorom projektu je občianske združenie AISIS a prebieha pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR a Slovenskej akadémie vied.

Cieľom projektu je prostredníctvom dlhodobej štruktúrovanej spolupráce firiem a škôl zvýšiť atraktivitu prírodovedných a technických odborov pre žiakov základných a študentov stredných škôl a ukázať im, že kariéra v tejto oblasti má budúcnosť.

Program venuje pozornosť najmä skupine študentov, ktorí sú práve v dôležitom období rozhodovania sa o svojom budúcom povolaní. Ôsmaci základných škôl a tretiaci zo stredných škôl sa pútavou formou oboznamujú s tým, ako sa dajú vedecké poznatky a nové objavy aplikovať vo výrobe a prakticky využiť v bežnom živote. Na projekte sa zúčastňujú firmy, ktoré zamestnávajú pracovníkov kvalifikovaných práve v prírodovedných a technických odboroch, a školy, ktoré chcú svojim žiakom poskytnúť rozhľad a vyššiu konkurencieschopnosť na trhu práce.

Z vyhodnotenia uplynulého ročníka vyplynulo, že takmer všetci žiaci projekt vnímajú ako „výborný“ alebo „veľmi dobrý“ a takmer polovica žiakov vďaka nemu zmenila pohľad na vzdelanie a kariéru v týchto odboroch. Študenti najviac oceňujú možnosť stretnúť sa so zamestnancami firiem z praxe, poznávať prostredie, kde by mohli raz pracovať, a využívať získané poznatky pri rozhodovaní sa o budúcom profesijnom smerovaní. Učitelia zasa oceňujú prakticky prezentované možnosti rôznych typov povolania v oblastiach využívajúcich odbor chémie, biológiefyziky. Vnímajú to ako výrazné zatraktívnenie výučby a veľmi prínosnú demonštráciu toho, ako sa ich žiaci môžu uplatniť v rôznych odboroch chemicko–farmaceutického priemyslu. Vďaka množstvu podnetov získaných počas vzdelávacieho procesu obohacujú svoju výučbu o praktické poznatky a pokúšajú sa hodiny urobiť ešte zaujímavejšie.

Spolupráca firiem so školami prebieha formou týchto aktivít:

* Deň v živote firmy – študenti sa na exkurzii priamo vo firme oboznamujú s fungovaním medzinárodnej spoločnosti zameranej na inovácie a výskum v oblasti prírodných vied v slovenskom prostredí.

* Tvorba životopisov a príprava na pohovor – študenti sa priamo vo firme učia, ako by mal vyzerať správny životopis a ako sa pripraviť na prijímací pohovor.

* Veda v praxi – stretnutia s odborníkmi a vedcami zo Slovenskej, respektíve Českej akadémie vied.

* Študentská súťaž – študenti vypracovávajú svoje vlastné projekty na podporu vedy, ktoré sú následne vyhodnocované odbornou porotou.

Zdroj: Pravda