Prevádzka školy
Prírodovedecká fakulta UK oslavuje 70. výročie svojho vzniku
Účastníkov konferencie a hostí z fakúlt UK i ďalších univerzít, Slovenskej akadémie vied (SAV) a iných inštitúcií privítali dekan fakulty Anton Gáplovský a prodekanka Beáta Brestenská.
Predstaviteľom jubilujúcej fakulty, všetkým pracovníkom i študentom zablahoželal predseda SAV Jaromír Pastorek, ktorý sám je absolventom Prírodovedeckej fakulty UK. Dekanovi fakulty Gáplovskému odovzdal Pamätnú plaketu SAV. Pri tejto príležitosti vyzdvihol dlhodobú spoluprácu Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty UK a spoločné projekty v oblasti biológie, chemických vied, environmentálneho výskumu a iných.
Na konferencii vystúpili starší i mladí zástupcovia biologickej, chemickej, environmentálnej, geografickej a ďalších sekcií fakulty, ktorí priblížili históriu i súčasnosť tejto vzdelávacej inštitúcie v jednotlivých oblastiach. Fakulta vznikla v čase vojny, skromne sa rozvíjala v povojnovom období, dlho chýbali kontakty so zahraničím, literatúra a pod. Pomáhali jej odborníci zo SAV i z Českej republiky. Začiatky výskumu na fakulte boli zamerané na výskum flóry a fauny, postupne vznikali nové odbory.
Ako odznelo na stretnutí, jednou z najdôležitejších zložiek fakulty je sekcia biológie. Tento odbor zaznamenal v uplynulých desaťročiach výrazný rozvoj, najmä pokiaľ ide o molekulárnu biológiu a metódy génových manipulácií.
Environmentálna sekcia vznikla na fakulte v roku 1992 a za uplynulých 18 rokov štúdium tohto odboru ukončilo 750 absolventov magisterského štúdia a okolo 50 doktorandov, ktorí by mali prispieť k tomu, aby si spoločnosť viac vážila životné prostredie.
Na Prírodovedeckej fakulte UK sa v súčasnosti vzdeláva okolo 3000 študentov v bakalárskom, magisterskom a doktorandskom štúdiu, pracuje tam vyše 400 vedeckých a pedagogických pracovníkov. Fakulta má akreditovaných okolo 40 študijných programov. Rozširuje sa spolupráca s praxou, s výrobnými podnikmi, medicínskou sférou, poľnohospodárstvom a ďalšími. Fakulta má bilaterálnu a multilaterálnu spoluprácu s univerzitami a vedeckými pracoviskami v mnohých krajinách, napríklad v Česku, Maďarsku, Nemecku, Veľkej Británii, Nórsku, Belgicku, Španielsku, Taliansku či Grécku. Rozširujú sa mobility študentov a pedagógov v rámci programu Socrates/Erasmus.
Zdroj: TASR