Prevádzka školy

Projekt je už v záverečnej fáze

Projekt je už v záverečnej fáze
Učitelia a žiaci Základnej školy Zarevúca v Ružomberku majú testovacie dni. Pedagógovia overujú funkčnosť pracovných listov, prezentácií a metodických postupov.

Žiaci preukazujú svoje vedomosti, ktoré nadobudli počas dvojročného projektu Učenie pre život. Projekt Učenie pre život je v záverečnej fáze. Skončí sa posledným zvonením pred letnými prázdninami. Cieľom dvojročného projektu bolo s modernými informačnými a komunikačnými technológiami s využitím anglického jazyka nahradiť tradičné vyučovacie postupy modernými. „Do projektu je zapojených 167 žiakov druhého stupňa a 213 žiakov prvého stupňa,“ povedala učiteľka Mária Kramárová.

Pre vysvetlenie dodala, že metódou projektu je rozšírenie vyučovania anglického jazyka nad rámec vyučovacích hodín angličtiny. Napríklad, pri miešaní farieb na výtvarnej výchove sa anglicky učili názvy farieb. Na matematike si pripomínajú anglické názvy čísiel, na prírodovede či telesnej výchove časti ľudského tela, počas informatickej výchovy sa stretávajú s anglickými príkazmi či názvami. Cudzí jazyk sa učia vo vzájomných súvislostiach, stretávajú sa s ním prirodzene v rôznych situáciách.

Žiakom sa páči
Prvé mesiace uplatňovania novej metodiky vyučovania boli v škole hektické. Učitelia pripravovali pracovné listy, v ktorých konkretizovali používanie angličtiny v nejazykových predmetoch, od základu menili prípravy pre jednotlivé vyučovacie hodiny. Výsledkom snaženia sú stovky príprav a pracovných listov na jednotlivé predmety. Pre starších žiakov pedagógovia pripravili aj desiatky prezentácií v slovenskom a anglickom jazyku. „V týchto dňoch odbornú úroveň materiálov a jazykovú zdatnosť žiakov na hodinách v rámci takzvaných Anglických dní preverujú učitelia anglického jazyka,“ vysvetlila Kramárová.

Dodala, že záverečné hodnotenie projektu bude skončené o niekoľko mesiacov, no predbežné výsledky naznačujú úspešnosť celého projektu. U žiakov majú tieto hodiny pozitívny ohlas. Ani si neuvedomujú, že sa, napríklad, na hodine dejepisu učia aj angličtinu. Pritom cudzí jazyk je len prostriedkom na osvojenie si poznatkov základného predmetu.

Rozšírenie projektu Projekt Učenie pre život je súčasťou operačného programu Európskej únie Vzdelávanie. Financovaný je zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu Základné informácie vo výške 101-tisíc eur s 5-percentnou spoluúčasťou ružomberskej radnice. „Peniaze sme použili na nákup technického vybavenia informačných a komunikačných technológií, na tvorbu vyučovacích modulov, tlač testovacích súborov, písomných podkladov,“ poznamenala Kramárová.

Zdroj: SITA (Liptovské noviny)
   Projekt sa síce v júni skončí, no moderný systém vyučovania sa zo školy nevytratí a budú sa v ňom pokračovať.