Prevádzka školy
Prvákov Bratislava láka aj fackuje
Prváci vysokých škôl prišli z celého Slovenska pre silné školy aj za lepšie platenou prácou. Tiež sa chcú osamostatniť. „Chcem dokázať sebe aj ostatným, že sa viem o seba postarať aj sama,“ vraví študentka psychológie Kamila z dedinky Ďačov na východnom Slovensku.
Na začiatku krádež
Oslovili sme viacerých prvákov. Hoci sú v meste iba necelý mesiac, vravia, že z prvotného študentského nadšenia stihli vytriezvieť už na Hlavnej stanici. „Všade to zapácha, ženy pri okienkach sú podráždené. Chcela som si zlepšiť náladu aspoň kávou z automatu, no kávu aj drobné mi zobral bezdomovec,“ opisuje prvú skúsenosť s Bratislavou Lucia, študentka politológie z Vrútok. Nepríjemné spomienky majú viacerí vysokoškoláci aj z cestovania verejnou dopravou. Linky sú podľa nich preplnené. „Do autobusu sa buď nezmestím, alebo som pritlačený pri každej zákrute k autobusovým dverám. Šoféri jazdia rýchlo a neohľaduplne,“ rozčuľuje sa Peter, študent práva z Trenčína.
Krásne miesta
Aj keď mesto viacerí kritizujú pre hektiku, prechádzky v historickom centre Bratislavy a po nábreží Dunaja sú pre nich zážitkom. Aj tento dojem však podľa nich sčasti kazia zanedbané historické budovy. Bratislavské dominanty zaujali najmä chlapcov, dievčatá naopak poznajú všetky nákupné centrá. „Ľudia sa tu obliekajú farebne a nápadito,“ zhodujú sa.
Dva svety
Do očí však podľa vysokoškolákov okrem oblečenia bije aj arogantnosť a povrchnosť domácich. Bratislavčania odstup priznávajú. „Nedôverovala som ľuďom z východu, myslela som si, že každý kontakt využívajú vo svoj prospech a idú za svojím cieľom cez mŕtvoly,“ spomína Petra, študentka žurnalistiky, ktorá má tento rok štátnice. Nedorozumeniam napomáhajú podľa psychologičky Eleny Tomkovej aj celosvetové rozdiely medzi Západom a Východom. „Pre Západ je typický individualizmus, egocentrizmus a uzavretosť, zatiaľ čo hodnoty Východu sú spolupráca, ochota vzájomnej pomoci a otvorenosť. „Správanie západniara si môže východniar vysvetliť ako pohŕdavé, východniari môžu pôsobiť ako bezhraniční a priami.“
Zdroj: SITA (Bratislavské echo)