Prevádzka školy

Rodičia nechcú pri škôlke mentálne postihnutých

Rodičia nechcú pri škôlke mentálne postihnutých
Považskobystrická radnica chce v areáli materskej školy otvoriť zariadenie pre mentálne postihnutých. V týchto priestoroch už dva roky funguje krízové centrum pre týrané ženy.

Rodičia škôlkarov proti tomu protestujú, obávajú sa o svoje deti. Mesto tvrdí, že tam neumiestnia nebezpečných ľudí. „Bol som proti tomu, keď sa tam zriaďovalo krízové centrum, pretože takéto zariadenie v tesnej blízkosti materskej školy je nelogické. A teraz v tom istom dvore vznikne ďalšia prevádzka, kde budú umiestnené osoby, ktoré budú mať voľný pohyb, môžu navštevovať reštauračné zariadenia a potom sa vrátia späť do areálu. Nevieme, ako na ich zdravotný stav zapôsobí plač a krik detí. Kto sa postará o bezpečnosť, učiteľky v materskej škole?“ kladie si otázku poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici František Matušík.

Materskú školu na sídlisku SNP navštevuje 110 detí. Podľa Martiny Rosíkovej, predsedníčky rady školy, všetci rodičia podpísali protest, že nesúhlasia s návrhom na vytvorenie sociálneho zariadenia v týchto priestoroch. Problémy spôsobuje už spoločné fungovanie s krízovým centrom, sociálne zariadenie s mentálne postihnutými ľuďmi v areáli materskej školy so spoločným dvorom však už považujú za „silnú kávu“.

„Podľa mňa by to bolo dokonca porušenie základných práv dieťaťa, pretože každé dieťa má právo na hru a bezpečný priestor. Ľudia, ktorí trpia schizofréniou, u ktorých je správanie nevyspytateľné, nepatria do areálu škôlky. Nikto nevie, čo môže byť spúšťačom nejakého nevhodného správania,“ upozorňuje Martina Rosíková.

Vedúci odboru sociálnych vecí mestského úradu v Považskej Bystrici Jozef Bielik ubezpečuje, že do pripravovaného zariadenia neumiestnia psychicky chorých. Určené má byť pre ľudí, ktorí potrebujú dohľad pri niektorých základných úkonoch, napríklad pri pravidelnom užívaní liekov alebo stravovaní. Ich výber bude robiť mesto.

„Predpokladali sme, že sa to od nového roku spustí. Ale teraz sa časť obyvateľov postavila proti, z dôvodov mne nepochopiteľných. Dvadsať rokov robím v sociálnych zariadeniach pre mentálne postihnutých, nikdy nebol žiadny konflikt alebo nebezpečná situácia. Väčšie nebezpečenstvo číha v panelákoch, na sídliskách alebo pri počítači,“ myslí si považskobystrický poslanec František Martaus, ktorý pracuje ako riaditeľ Centra sociálnych služieb v Dolnom Lieskove.

Podľa psychologičky Anny Krajnej sa nedá zaručiť, že deti v škôlke a klienti v sociálnom zariadení nebudú na seba nepriaznivo reagovať. Preto by bolo jednoduchšie tieto dve ustanovizne vzájomne nekombinovať. „Doteraz som o takejto kombinácii nepočula. Podľa mňa to nie je najvhodnejšie riešenie. Predškolskému aj sociálnemu zariadeniu by sa lepšie pracovalo, keby nepôsobili v spoločných priestoroch, aby neboli v priamom kontakte,“ dodala psychologička. Týmto problémom sa budú zaoberať ešte mestskí poslanci.

Zdroj: SITA (Pravda)