Rómske deti v kontajnerových školách sú vzdelávané segregovane

20.09.2023
Prevádzka školy

Najvyšší súd právoplatne rozhodol o tom, že rómske deti navštevujúce kontajnerovú základnú školu v obci Muránska Dlhá Lúka (okres Revúca) sú vzdelávané segregovane. Strategické súdne konanie od roku 2015 v tejto veci vedie mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Vzdelávaním rómskych detí v etnicky homogénnej škole v blízkosti miestnej znevýhodnenej rómskej komunity dochádza k ich diskriminácii na základe etnickej príslušnosti. Najvyšší súd zároveň potvrdil zodpovednosť žalovaného štátu zastúpeného ministerstvom školstva, ktorý podľa súdu neprijal dostatočné preventívne opatrenia na ochranu pred diskrimináciou a na jej odstránenie.

Poradňa informovala, že znevýhodnená rómska komunita v Muránskej Dlhej Lúke žije dlhodobo mimo hlavnej zástavby obce a je residenčne segregovaná. Pred školským rokom 2015/2016 navštevovali všetky deti (cca 80) tejto komunity čisto rómsku školu až do 4. ročníka.

Tá fungovala v priestoroch rodinného domu v centre obce. Čo sa týka druhého stupňa, v tom vo vzdelávaní už rómske deti pokračovali na iných základných školách v okolitých obciach. Školopovinné nerómske deti z obce podľa Poradne miestnu školu nenavštevovali, pretože ich rodičia už od 1. ročníka prihlasovali do iných základných škôl.

„Ministerstvo školstva s cieľom vyriešiť nedostatočné kapacity budovy miestnej základnej školy sa v roku 2014 rozhodlo zo štátneho rozpočtu zafinancovať výstavbu novej modulovej budovy základnej školy. Tá vyrástla na pozemku mimo zástavby obce – v bezprostrednej blízkosti rezidenčne segregovanej rómskej komunity. V Poradni sme toto riešenie považovali za nesystémové a prehlbujúce existujúcu segregáciu rómskych detí z obce," vysvetlil Štefan Ivanco z Poradne.

Mimovládna organizácia je toho názoru, že vzdelávanie v etnicky segregovanej škole nedokáže zabezpečiť rómskym deťom rovný prístup k vzdelaniu. Za riešenie považuje využitie voľných školských kapacít na okolitých školách v regióne a zabezpečiť na nich inklúziu rómskych detí z obce.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte