Rúška na školách: Učitelia museli presviedčať rodičov namiesto detí, frflú skôr starší žiaci

23.10.2020
Prevádzka školy

Spory pre rúška neobišli ani školy. Oslovení riaditelia priznávajú, že bez vysvetľovania to nešlo – najťažšie však bolo presvedčiť rodičov. Väčším problémom ako rúška sú však chýbajúce peniaze na dezinfekciu.

Na jednej z bratislavských základných škôl vyvolalo rúško konflikt medzi spolužiakmi. Dôvodom bol žiak, ktorý si ho počas prestávok odmietal nasadiť napriek opakovaným upozorneniam učiteľov. Inde pre obavu z nákazy koronavírusom odišla jedna z učiteliek na predčasnú materskú dovolenku. Prispeli k tomu aj deti, ktoré pod vplyvom rodičom odmietali nosiť rúška.
Kľúčová ochrana pred nákazou koronavírusom je od začiatku pandémie predmetom vášnivých diskusií nielen na sociálnych sieťach. Zdá sa, že počas druhej vlny sa dokonca zväčšila základňa tých, ktorí striktne odmietajú prekrývanie úst a nosa. Odvolávajú sa na konšpiračné weby či samozvaných expertov bez vzdelania a skúseností. Medzi odporcami rúšok a popieračmi koronavírusu nechýbajú ani učitelia.
Potvrdzuje to i najnovší výskum agentúry Focus, podľa ktorého by vysoké percento učiteľov odporučilo svojim žiakom ako dôveryhodný zdroj informácií konšpiračné weby. Až 39 percent z oslovených učiteľov verí, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky. Tretina z nich je zas presvedčená, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí.
Fakt, že prekrytie horných dýchacích ciest neohrozuje naše zdravie a je účinnou zbraňou proti nákaze, pritom vyvrátili viacerí uznávaní odborníci i štúdie po celom svete.

Problémové prestávky?
Riaditelia škôl, ktorých sme oslovili, tvrdia, že v súčasnosti neregistrujú žiadne zásadné problémy s nosením rúšok na hodinách ani počas prestávok. Žiaci vraj rozumejú potrebe chrániť seba aj iných, presviedčať bolo treba skôr rodičov. Opatrenia vraj rešpektujú aj všetci zamestnanci, pandemický režim však priniesol viac povinností.
Skúsenosti niektorých rodičov a ich školopovinných detí, s ktorými Aktuality.sk hovorili, ukazujú, že nie na každej škole bola či dokonca je situácia bezproblémová. „Máme spolužiaka, ktorý nechce cez prestávky nosiť rúško. Dohovárame mu my aj učitelia, hádame sa s ním, on však tvrdí, že v rúšku nemôže dýchať,“ tlmočil nám jeden z rodičov skúsenosti dieťaťa.
Učiteľka z inej školy zas upozornila, že niektoré deti odmietajú rúška preto, lebo to počujú doma. „Keď im rodičia či starší súrodenci hovoria, že korona je výmysel, rúška môžu spôsobiť zdravotné problémy a očkovanie je čipovanie, presvedčiť ich o opaku je náročné,“ zhrnula učiteľka základnej školy v Bratislave.
Všetci oslovení sa však zhodli, že deti odmietajúce nosiť rúško boli a sú v absolútnej menšine, pričom problém sa týkal prestávok.

POČÚVAJTE PODCASTY PRE UČITEĽOV A DOZVIETE SA VIAC TU.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte