Šesť škôl z Bratislavského samosprávneho kraja získalo unikátne manažérske vzdelanie

20.06.2023
Prevádzka školy

V Bratislave sa nedávno konala záverečná ceremónia tretieho ročníka Diamantovej ceny, ktorú organizuje Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) pre riaditeľov a učiteľov.

„Uvedomili sme si, že vieme robiť veci lepšie, musíme len nabrať odvahu,” povedala počas prezentácie riaditeľka Gymnázia Karola Štúra v Modre, Danica Grnáčová. “Vidíme, že svet sa rýchlo mení. Študenti sú iní a menia sa aj potreby trhu práce. Musíme na to reagovať aj my a inovovať,” dodala. Danica Grnáčová je riaditeľkou jednej z Bratislavských škôl, ktoré absolvovali Diamantovú cenu.
Ide o unikátne systematické a dlhodobé manažérske vzdelanie pre riaditeľov škôl a učiteľov . “Úspech mladých ľudí začína tam, kde sedí dobrý líder a motivovaný pedagogický zbor. A práve tí na sebe a na svojom tíme systematicky pracovali vyše 6 mesiacov ,”vysvetľuje Miloš Ondrášik, riaditeľ DofE Slovensko zmysel projektu.

Experti z firiem pomáhajú školám
Riaditelia a učitelia si vymieňali skúsenosti s profesionálmi z biznisu, aby rozšírili svoje schopnosti a pomohli svojej škole v zdravom raste. Konkrétne sa rozvíjali prostredníctvom inšpiratívnych workshopov v moduloch – Vytvorenie vízie, Budovanie a riadenie efektívnych tímov, Financie a zdroje, Ja, líder. Cieľom týchto tém je výrazne pomôcť riaditeľom škôl a učiteľom s vnútornou motiváciou.Tí následne využijú nadobudnuté skúsenosti v praxi na svojich školách.
Okrem kvalitných školení mali účastníci k dispozícii expertných mentorov z manažérskych pozícií zo slovenských firiem ako napríklad Tesco či SPP. S rozvojom líderských a komunikačných zručností im pomáhali stretnutia s profesionálnymi biznisovými koučmi z Medzinárodnej federácie koučov.

Jasný cieľ a dobrý manažér
„ Diamantová cena prináša zlepšenie riadiacich schopností a stratégií, ktoré pomáhajú vytvoriť dynamické vzdelávacie prostredie pre riadiacich pracovníkov zapojených škôl, a tak zvyšovať celkovú úspešnosť školy ,” konštatuje Andrej Vinš zo spoločnosti Dell a ďalej upriamuje pozornosť na mentoring: „ Poskytuje cennú osobnú podporu a odborné poradenstvo nápomocné pri rozvoji líderských schopností. Tie využijú pri výzvach v školskom prostredí.
V komisii v Bratislave na záverečných prezentáciách boli: Jana Zápalová, z Bratislavského samosprávneho kraja, Miroslava Rychtarechová zo spoločnosti Tesco, za Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky prišiel Peter Papšo. Slávnostný príhovor k absolventom mal podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Štekláč, ktorý vedeniam škôl a učiteľom poďakoval za ich nasadenie a povzbudil ich do ďalšieho rozvoja.
“ Sme veľmi radi, že máme aj na našich školách stále dostatok zapálených ľudí, ktorí sa vzdelávajú a robia aktivity aj nad rámec svojich povinností. Nám ako Bratislavskému samosprávnemu kraju dáva veľký zmysel podporovať takéto projekty ,” povedala Jana Zápalová riaditeľka školstva, mládeže a športu BSK počas záverečného hodnotenia.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte