Prevádzka školy

Školáci plnia hľadisko popoludní a cez testy starších

Do kina Lumiére chodí jedna škola zo Starého Mesta, filmy si vyberá sama. Ružinov zas organizuje premietania pre školy v Nostalgii.

Raz za tri týždne alebo raz do mesiaca chodievame s deťmi do kina, hovorí o poobedných predstaveniach v Kine Lumiére Marcela Duchková, vychovávateľka školskej družiny v základnej škole Grösslingova v Starom Meste. „Pred Vianocami sme boli na filme Arthur zachráni Vianoce.“

Deti za kino špeciálne neplatia, ide to z peňazí, ktoré družina od rodičov vyberá na začiatku roka. „Predstavenia navštevuje prvý stupeň,“ spresňuje zástupca riaditeľky školy Róbert Dadykin. „Chodieva naraz aj päť, šesť oddelení.“ Základná škola na Grösslingovej spolupracuje s Kinom Lumiére pravidelne. Iné staromestské školy to podľa hovorcu Starého Mesta Tomáša Halána zatiaľ nerobia. „Grösslingova je v bezprostrednej blízkosti, kino im posiela program a škola si vyberá z ponuky.“ Mimo škôl to nejde

V centre mesta sa nachádza aj kino Mladosť. Tiež sa snažilo prilákať detského diváka, no neúspešne. „Mysleli sme si, že pre deti nebude ďaleko prísť zo školy pešo do kina. Ale absolútne to nešlo. Deti sú zvyknuté chodiť do nákupných centier, iného prostredia, kde sú pukance, kola,“ hovorí Daniela Hýrošová z Mladosti. Školské predstavenia organizuje aj Ružinov. Filmy pre družiny premietajú vo filmovom klube Nostalgia na Súťažnej. „Deti vidia najnovšie tituly a lacnejšie ako vo veľkých kinách,“ hovorí Nina Morávková.

Predstavenia pre školy robí aj Kino Lamač, ktoré ako jedno z mála kín mimo multiplexov v Bratislave prežíva. Eugen Garay, ktorý kino prevádzkuje, vraví, že základná škola v Lamači k nim chodí pravidelne. „Organizujeme napríklad premietania na deň detí či Mikuláša, alebo sem žiaci prídu vtedy, keď sa v škole píše monitor.“ Garay hovorí, že neorganizujú premietania len pre Lamač. „Robíme aj predstavenia v Dome kultúry Dúbravka.“

Zdroj: SITA (Sme)