Škôlky a niektoré stupne škôl na Slovensku sa otvoria, deťom budú každé ráno merať teplotu

18.05.2020
Prevádzka školy

Škôlky a niektoré stupne škôl budú otvorené od 1. júna. Po pondelkovom rokovaní s konzíliom epidemiológov to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Odôvodnil to nízkym číslom pozitívne testovaných ľudí.

 
 

Premiér informoval, že od stredy 20. mája sa spustí štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v súvislosti so šírením ochorenia. Podľa Matovičových slov by sa mali otvoriť všetky škôlky a základné školy od prvého do piateho ročníka.

Dištančná forma pre druhý stupeň ZŠ

Škola bude dobrovoľná, rodičia teda budú môcť aj naďalej ostať s deťmi doma. Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude vzdelávanie aj naďalej prebiehať dištančnou formou.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) doplnil, že okrem škôlok a nižšieho stupňa základných škôl, budú otvorené aj špeciálne materské školy a prvý až piaty ročník špeciálnych základných škôl. „V materskej škole môže byť v triede maximálne 15 detí, v základnej škole 20. Deti rúška mať nemusia, no zamestnanci a pedagógovia áno. Deťom budú taktiež každé ráno merať teplotu,“ ozrejmil minister.

Podmienky pre umelecké školy

Ak deti žijú v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, tak do materskej, respektíve základnej školy by ísť nemali. Kontaktovať rodičov v súvislosti so záujmom umiestniť dieťa do školy budú riaditelia. Minister potvrdil, že riaditelia tak robia od minulého týždňa.

Pre žiakov šiesteho až deviateho ročníka bude podľa Gröhlinga vzdelávanie prebiehať dištančnou formou. Čo sa týka základných umeleckých škôl, potrebujú podľa ministra ešte pár dní na stanovenie podmienok, za akých bude možné vyučovanie uskutočniť. „Poďme naozaj do škôl,“ dodal na záver Gröhling.

Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania základných škôl do konca školského roku 2019/2020

Tento dokument je vytvorený ako pomocný materiál pri otváraní základných škôl a základných škôl pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej „základná škola“). V prípade ak je potrebné, zriaďovatelia konzultujú s regionálnymi úradom verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) organizačné kroky v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) si uvedomuje, že väčšina škôl si už vytvorila systém vzdelávania počas mimoriadneho prerušenia prevádzky kvôli prevencii nákazy COVID-19, ktorý zohľadňuje ich možnosti a miestne špecifiká. Zároveň však celá spoločnosť cíti potrebu postupného návratu k bežnému životu. 

Cely dokument si môžete pozrieť TU.

Zdroj: webnoviny.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte