Prevádzka školy

Školskú petíciu už podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí

Školskú petíciu už podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí
Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, určenú poslancom parlamentu, už podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí. Petíciu v novembri spustili súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie. Chcú vyzbierať 100-tisíc podpisov a tak vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské Legislatíva a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

„Budeme pokračovať, až kým nenazbierame potrebných 100-tisíc podpisov,“ povedala pre  agentúru SITA prezidentka Asociácie súkromných škôl aškolských zariadení Saskia  Repčíková. Petičné hárky sú kdispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách.  Informácia omiestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na jej webovej stránke skolskapeticia.sk.

Organizátori petície žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu  s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Chcú, aby prijali Legislatíva, ktoré zabezpečia pre  všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd. Ďalej chcú odstrániť zo  školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými  školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými. Ďalšou požiadavkou je, aby  poslanci legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom,  spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia bez  ohľadu na zriaďovateľa.

Zlý stav v školstve podľa organizátorov petície spôsobuje nielen odmeňovanie  zamestnancov školstva nad hranicou minimálnej mzdy, ale aj nekontrolovateľné  financovanie škôl a školských zariadení prostredníctvom rozpočtov samospráv a  diskriminačná politika pri financovaní školskej dochádzky a záujmovej činnosti detí.  Pod petíciou sú podpísané Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie  katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí  Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré  školy.

Nepáčia sa im hlavne novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ako aj  zákona o odbornom vzdelávaní. Prvá novela mení financovanie centier voľného času. Po  novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov  trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Obávajú sa, že  obce nepoužijú peniaze na centrá voľného času, ale napríklad na opravu chodníkov či  krytie svojich dlhov. Novela zároveň určuje, že cirkevné a súkromné školy budú od štátu  dostávať minimálne 88 percent z peňazí, ktoré dostávajú štátne či obecné školy. Novela  zákona o odbornom vzdelávaní zase posilňuje právomoci samospráv, ktoré budú môcť po  novom rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen  škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. Vyššie územné  celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné  súkromné a cirkevné.

Zdroj: SITA