Prevádzka školy
Spájanie stredných škôl prijímajú pedagógovia s rozpakmi, rodičia s obavami
Kým napríklad v Poltári školské rady i zástupcovia rodičov po počiatočnej nedôvere zlúčenie prijali, v Banskej Bystrici sa študenti Strednej priemyselnej školy stavebnej zlučovaniu bránia aj tým, že zbierajú podpisy pod petíciu. Proti sú vo Zvolene aj v Detve „Za spojenie našej školy so Strednou odbornou školou hotelových služieb a obchodu na sídlisku Podborová rodičia nie sú,“ povedala riaditeľka Spojenej školy na Lieskovskej ceste vo Zvolene Anna Škovierová. O tom, že sa majú spojiť, ich informovali iba 4. marca. Združenie rodičov sa zišlo 24. marca a ich postoj bol odmietavý.
BBSK zorganizovalo vo štvrtok stretnutie oboch školských rád, na ktorom vysvetľovalo svoje rozhodnutie zlúčiť školy. Dôvodom je najmä nedostatok financií a s tým spojené šetrenie, ktoré má ročne v kraji ušetriť asi milión eur. „Rozišli sme sa s tým, že kraj ešte posúdi naše argumenty proti rýchlemu spojeniu oboch škôl. Ak by sme sa totiž museli spojiť, mali by sme sa na to dostatočne pripraviť, na čo potrebujeme ešte aspoň jeden rok,“ povedala riaditeľka školy.
Škovierovej sa napríklad nepáči, že ich žiaci majú prejsť na Podborovú, ich škola sa má vyradiť zo siete a na novom pôsobisku ostanú len ich odbory. Navyše, škola na Podborovej má už dnes 900 žiakov a s ich študentmi by ich bolo okolo 1200, čo sa jej zdá už prehnané. „Žiaci nie sú tovar, určený na sklad; tu budeš, lebo tu sa zmestíš,“ konštatovala.
Nechuť spájať sa so Spojenou školou v Detve panuje aj v detvianskom gymnáziu. Školská rada gymnázia zlúčenie odmietla, rada spojenej školy návrh podporila. Vedenie gymnázia chce svoje argumenty proti zlúčeniu predniesť na stretnutí s predsedom BBSK 8. apríla.
Nízky priemer BBSK zdôvodňuje spárovanie škôl zlepšením priestorových podmienok, skvalitnením materiálneho zabezpečenia či klesajúcim počtom žiakov. BBSK je zriaďovateľom 77 stredných škôl a školských zariadení. „Priemerný počet žiakov na jednu školu v Banskobystrickom kraji je druhý najnižší v rámci Slovenska, a to 369 žiakov. Priemer v Žilinskom kraji je 510 a v Trenčianskom 553,“ povedal hovorca BBSK Peter Hajnala.
Maňka argumentuje, že niektoré školy dokáže kraj dostať do jednej budovy. „Gymnázium zostane gymnáziom, ale v jednej budove ušetríme na energiách aj na obslužných činnostiach,” vysvetľuje. V tomto roku, dodáva, dostanú školy v kraji zo štátneho rozpočtu na svoju prevádzku o 1 304 000 eur menej ako v predchádzajúcom, pretože má o 1370 menej žiakov. Za posledných sedem rokov klesol počet stredoškolákov o 9127. „Znamená to nárast počtu škôl, ktoré budú mať problém zabezpečiť svoju prevádzku,” konštatuje Maňka.
Predpokladaná úspora by v roku 2011 mala podľa výpočtov kraja dosiahnuť 600-tisíc eur. V roku 2012 by táto úspora už mala byť dvojnásobná. „Verím, že finálna verzia bude určitým konsenzom a takto získané zdroje vrátime naspäť do škôl,” dodáva Maňka. Vedenie kraja má už za sebou prvé stretnutia s rodičmi, učiteľmi a žiakmi. „Musíme to robiť citlivým spôsobom, aby nemal rodič, ani pedagóg a ani žiak pocit, že môže byť poškodený. Naopak, týmto procesom chceme ešte viac skvalitniť vzdelávací proces,” konštatuje Maňka.
Definitívny materiál o zlučovaní škôl zverejní kraj po skončení stretnutí vo všetkých dotknutých mestách a, ako dodáva Hajnala, po zvážení všetkých pripomienok.
Zdroj: SITA (Zvolensko Podpolianske noviny)