Športovci prídu o školu

07.12.2011
Prevádzka školy

Z ôsmich základných škôl v Prievidzi by mali zaniknúť dve. Dôvodom je stále klesajúci počet žiakov.

S rušením škôl, ktoré pripravuje prievidzská radnica, nesúhlasia učitelia ani rodičia. „Keď sme sa dozvedeli, že naša škola je navrhnutá na zrušenie, zvolali sme rodičov a radu školy, aby sme ich oboznámili so situáciou. Rodičia sa postavili za zachovanie školy. Ide predovšetkým o 150 žiakov našich športových tried. Máme tri telocvične, priame prepojenie s plavárňou, v blízkosti je športová hala a zimný štadión. Kde budú mať žiaci takéto podmienky?“ kladie si otázku Peter Poliak, riaditeľ III. ZŠ na Ulici Sama Chalupku v Prievidzi.

Škola sa zameriava na plávanie, basketbal a hokej. Proti jej zrušeniu spustili rodičia protestnú petíciu. Riaditeľ Poliak sa obáva, že po spojení s inou školou žiaci skončia so športom. Do športových tried pritom nechodia len deti z Prievidze, ale 65 ďalších z okolitých miest a dedín. Šport im vypĺňa voľný čas aj cez víkendy. „V čase, keď spoločnosť vydáva obrovské peniaze na rôzne protidrogové programy, často aj nezmyselné, my ponúkame deťom aktivity v škole a rodičia si to nevedia vynachváliť. Môže sa stať, že keď deti zostanú bez športu, bez popoludňajších a víkendových povinností, môžu skĺznuť kdesi inde,“ upozorňuje Poliak.

Radnica argumentuje, že na prievidzské základné školy chodí o 1 100 žiakov menej ako pred štyrmi rokmi, preto sa aj počet škôl musí znížiť. Pri návrhu na zrušenie chce zohľadniť napríklad náklady na žiaka, využiteľnosť budovy po uvoľnení, dostupnosť inej školy, eurofondy, vybavenie, ale aj bezpečnosť dochádzky do školy. „Každá škola argumentuje tým, že je niečím výnimočná alebo špecifická. Uvedomujeme si, že rušenie školy vždy vyvolá negatívny ohlas, ale chceme ubezpečiť, že programy, či už sú to športové, alebo pre mimoriadne nadané deti, sa rušiť nebudú, iba sa prenesú do inej školy. Programy nie sú viazané na budovu školy, ale na žiakov,“ vraví hovorca Prievidze Michal Ďureje.

O návrhoch na zrušenie škôl momentálne rokujú komisie mestského zastupiteľstva. Schváliť to však musí mestské zastupiteľstvo. Školy by mali zaniknúť na budúci rok. Podľa Združenia občanov miest a obcí Slovenska by pri spájaní škôl odpor rodičov a učiteľov nemusel byť taký prudký, ak by samosprávy viac komunikovali s verejnosťou. „Ak sú ekonomické problémy, jednoducho niet inej cesty. Ale aktéri miestnej politiky podceňujú informovanosť, s tým sa stretávame všade, bohužiaľ, aj pri rušení škôl. Z neinformovanosti ľudí vzniká potom napätie v obci alebo meste. Pri detailnej informovanosti, napríklad formou verejného zhromaždenia a informáciami až do schránok, by bol tlak a odpor verejnosti menší,“ domnieva sa predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik.

Zdroj: SITA (Pravda)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte