Prevádzka školy
Súkromná Goetheho univerzita požiadala o akreditáciu
„Žiadosť sme zaregistrovali, po spracovaní podkladov Akreditačnou komisiou bude návrh predložený do vlády,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. Rezort nevie potvrdiť ani vylúčiť, či bude o návrhu rokovať vláda ešte pred marcovými predčasnými parlamentnými voľbami.
Ak škola dostane akreditáciu, bude prvou vysokou školou s vyučovacím jazykom nemeckým na Slovensku. V prvom roku plánuje prijať 50 až 100 študentov. Školné za semester by malo byť 1 100 eur, rátajú aj so sociálnymi štipendiami. Goethe Uni, a. s. sľubuje pedagógov z partnerských vysokých škôl z Nemecka, Rakúska či Švajčiarska. Vzdelávať chce na troch fakultách – fakulte masmediálnych a kultúrnych štúdií, fakulte medzinárodného podnikania a fakulte cestovného ruchu. Každá z fakúlt má ponúknuť jeden študijný program v bakalárskom, magisterskom i doktorandskom stupni.
Poslucháči by tu mohli študovať programy mediálna a marketingová komunikácia, podnik v svetovom obchode a cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo. Zatiaľ čo fakulta cestovného ruchu by mala fungovať na Winterovej a Komenského ulici v Piešťanoch, ostatné dve fakulty chcú vyučovať v prenajatých priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU na Radlinského ulici v Bratislave. Rektorom Goetheho univerzity by mal byť Juraj Stern, ktorý je v súčasnosti predsedom správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a v minulosti bol rektorom Ekonomickej univerzity.
Záštitu nad školou prevzal nemecký veľvyslanec Axel Hartmann. „Na Slovensku pôsobí približne 400 nemeckých firiem. Len vlani maturovalo z nemeckého jazyka na slovenských školách 15-tisíc študentov, mnohí na takej úrovni, že sú schopní študovať na nemeckých univerzitách,“ odôvodnil snahu založiť Goetheho univerzitu Hartmann. Podľa Sterna bude škola určená pre absolventov bilingválnych gymnázií, absolventom škôl z Rakúska, Nemecka, Česka či Maďarska. Okrem výučby v nemčine plánuje škola ponúknuť aj vybrané predmety v angličtine.
Zdroj: SITA