Súkromné školy dohodli s Čaplovičom zachovanie 88 % dotácií

13.06.2012
Prevádzka školy

Zachovanie 88 percent dotácií pre neštátne školy a školské zariadenia až do roku 2015, kým bude účinný nový zákon o financovaní, vyrokovala dnes s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZ).

Stretli sa v rámci rozporového konania k zákonom o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl a školských zariadení. V súčasnosti musia súkromné a cirkevné školy dostávať minimálne 88 percent z finančných prostriedkov, ktoré dostávajú obecné školy alebo školy zriaďované štátom či samosprávou.

Čaplovič uvažoval nad zmenami. "Dosiahli sme aj zachovanie zriaďovateľskej autonómie neštátnych škôl pri menovaní riaditeľov a čiastočne boli akceptované aj ďalšie naše pripomienky," informovala na Facebooku prezidentka ASŠŠZ Saskia Repčíková. Pôvodné ustanovenie rátalo s plošným odvolaním riaditeľov súkromných a cirkevných škôl, ktorí sú k 30. júnu 2013 vo funkcii viac ako päť rokov.

Asociácia kritizovala aj ustanovenie, ktoré by od januára 2013 umožnilo vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov v gymnáziách a stredných odborných školách. Tu však naďalej trvá rozpor. Repčíková tvrdí, že sa strany nedohodli, hoci "sa objavilo niekoľko záchranných bŕzd". Takisto ASŠŠZ nedoriešila ani financovanie CVČ. Navrhované zmeny by dali obciam a VÚC právo nekontrolovateľne narábať s výnosom dane určeným na mimoškolské záujmové vzdelávanie. Po novom by totiž obec mohla rozhodnúť, koľko z dotácie na dieťa presunie centru voľného času či škole, ktorá ponúka krúžky, a akú čiastku si ponechá pre vlastné potreby. Rokovanie bude pokračovať v druhom kole.

V pondelok sa Čaplovič v rámci rozporového konania stretol aj s iniciátormi hromadnej pripomienky k novelám zákonov o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl a školských zariadení, pod ktorú sa podpísalo 1 100 občanov. Rodičia sa obávajú, že po prijatí navrhovaných zmien hrozí súkromným a cirkevným školám likvidácia. Iniciatíva namieta, že kompetencie VÚC na obmedzenie prváckych ročníkov by dali samospráve právomoc rozhodovať o likvidácii "nepohodlných" gymnázií, konzervatórií, stredných škôl a odborných učilíšť. Rodičom sa tiež nepáči, že novely zakotvujú aj právo hlavného školského inšpektora podávať návrh na vyradenie školy a školského zariadenia zo siete škôl a školských zariadení bez ohľadu na to, či zistil závažné nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese. Rezort v pondelok prisľúbil rodičom zriadenie rady pre vzdelávanie, v ktorom budú zastúpení predstavitelia štátnych aj neštátnych škôl. O osude škôl by mali na návrh rady pre vzdelávanie rozhodovať krajské samosprávne zastupiteľstvá.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte