Technici si dnes nájdu prácu najľahšie

20.09.2011
Prevádzka školy

Slovenská technická univerzita v Bratislave bude mať čoskoro 75 rokov. Za ten čas vychovala už vyše 120–tisíc absolventov. Jej rektor Robert Redhammer hovorí o uplatnení jej absolventov.

Čo chce robiť nové vedenie školy inak ako minulé?

Chceme, aby sa verejnosť viac dozvedela o práci a úspechoch našich kolegov a študentov. Myslím si, že je čím sa pochváliť. Napríklad profesor Ján Szolgay zo stavebnej fakulty získal ocenenie za prínos k získaniu Nobelovej ceny za mier za rok 2007. Cenu vtedy udelili Medzivládnému panelu pre klimatické zmeny IPCC spoločne s Alom Gorom. Profesor Szolgay sa zameriava na problematiku vody v prírode. Táto oblasť je čoraz dôležitejšia práve pre rastúci výskyt povodní aj na Slovensku.

Aké uplatnenie majú absolventi STU v praxi? Je pravda, že väčšinou nemajú problém zamestnať sa?

Podľa údajov z ministerstva školstva či ústredia práce má STU najmenšiu mieru nezamestnaných absolventov spomedzi technicky zameraných slovenských vysokých škôl. Zväčša je to na úrovni štatistickej odchýlky. Portál profesia.sk pred časom vyhodnotil, že najviac zamestnávateľov – až polovica – požaduje absolventa z STU. Takže technici naozaj nemajú problém uplatniť sa.

Ako na záujem o vašich absolventov vplýva fakt, že popri štúdiu mnohí pracujú?

Popri štúdiu pracuje veľa študentov najmä z vyšších ročníkov. Okrem toho, že si vďaka praxi potom ľahšie nájdu prácu, zároveň si počas štúdia ekonomicky prilepšia. Pozorujeme však aj to, že absolventi so skúsenosťami z praxe sa ľahšie uplatňujú aj v zahraničí. A naopak, viaceré nadnárodné korporácie sa rozhodli investovať do svojich pracovísk na Slovensku vďaka výsledkom, ktoré tam dosahujú naši absolventi.

STU nie je iba vzdelávacia inštitúcia, robí aj plnohodnotný vedecký výskum zameraný na praktický život. Čo dáva študentom?

Slovenská technická univerzita v Bratislave je výskumne orientovaná univerzita. Vedecký výskum a jeho výsledky uplatňuje vo vzdelávaní a súčasne do samotného výskumu zapája študentov. Výsledkom je kvalitatívne lepšie vzdelanie absolventa. Ten zažije úžasné pocity z hľadania nových poznatkov alebo technických riešení, ktoré ešte nikto na svete neobjavil. Má teda aj praktické skúsenosti z výskumu a vie sa vďaka nim lepšie orientovať v zložitých situáciách po celý život. Pod výskum však zaraďujeme aj inžiniersku a inú tvorivú činnosť. Výskum je pre nás nástroj na rozvíjanie tvorivosti študentov počas vzdelávania sa. Je jeho nedeliteľnou súčasťou. Tak je to i na prestížnych univerzitách vo svete.

Hybnou silou však nie je len vedecký výskum...

Preto už od roku 2005 na univerzite podporujeme aj podnikanie študentov a absolventov. Jediným obmedzením je väzba na inovatívne či technické prvky pri podnikaní. Od zriadenia Univerzitného technologického inkubátora sme podporili vznik a rozvoj 40 malých podnikov. Myslím, že súčasní študenti majú naozaj reálnu šancu začať podnikať s vlastnými technickými riešeniami a takto vytvárať nové pracovné príležitosti pre kolegov i ďalších ľudí. Nemusia si len hľadať zamestnanie.

České vysoké školy ponúkajú študentom zo Slovenska vzdelanie za celkom slušné peniaze, moderné učebne a podobne. Ako motivujete maturantov, prípadne ich rodičov, pre štúdium na vašej univerzite?

České školy vykazujú Slovákov ako zahraničných študentov. Vyšším podielom študentov z cudziny sa snažia formálne získať lepšie hodnotenie. Štúdium je u nich rovnako zadarmo, ale náklady na život študenta sú nižšie u nás. O kvalite samotného štúdia by sa dalo dlho diskutovať. Som však hlboko presvedčený, že štúdiom na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave získajú mladí ľudia podstatne lepší základ pre život. Navyše naše väzby na priemysel a pracovné príležitosti budujeme systematicky, takže nájsť uplatnenie po skončení u nás by malo byť ľahšie. Ale výber je na mladých. Ako sa hovorí – každý si je strojcom vlastného šťastia.

Budúci rok bude univerzitné technické školstvo oslavovať 250. výročie vzniku Banskej akadémie v Banskej Štiavnici – prvej technickej univerzity na svete. STU bude oslavovať 75. rokov od založenia. V čom sa dnes STU líši od ostatných technických vysokých škôl u nás a v zahraničí?

Na Slovensku je dlhá tradícia kvalitného univerzitného vzdelávania v technických odboroch. Banská akadémia v Banskej Štiavnici bola prvá univerzita technického zamerania, bádala a vzdelávala inžinierov 150 rokov. My na tento odkaz nadväzujeme. Naším poslaním, ako národnej technickej univerzity, je poskytovať kvalitné vzdelávanie – na širokej výskumnej báze a s priamym zapájaním študentov do výskumu. Orientujeme sa na praktické problémy z praxe, máme medzinárodné väzby. Samozrejme, už to nie je baníctvo, lebo bane sú v podstate vyčerpané. Dnes ide najmä o moderné materiály a technológie súvisiace s informatikou.

Zdroj: SITA (PRAVDA)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte