Treba si všímať aj počet učiteľov a ich vzdelanie

13.03.2012
Prevádzka školy

Doktorandov majú školy veľa. Neprejavuje sa to však v ich vedeckej činnosti a v tom, že by ich niekde ako odborníkov citovali.

Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) hodnotí každoročne úroveň našich fakúlt. Do rebríčka zaraďuje viaceré kritériá, ktoré by záujemcov pri výbere vysokej školy mali zaujímať. Pozerá sa napríklad na to, koľko je v škole učiteľov a aké vzdelanie dosiahli. Konečné umiestnenie fakulty tak ovplyvňuje počet učiteľov na sto študentov denného a externého štúdia - čím viac učiteľov, tým lepšie hodnotenie. Čím je ich dosiahnuté vzdelanie vyššie, tým je hodnotenie lepšie. Ak vyberáte školu, pozerajte sa preto, koľko v škole učí profesorov či docentov na sto študentov.

Hodnotenie ARRA záujemcom o štúdium povie veľa aj o tom, ako sa v škole majú samotní študenti. Na umiestnenie má totiž vplyv aj pomer počtu prihlásených uchádzačov k plánovanému počtu miest a pomer počtu zapísaných študentov k počtu prijatých. Do hodnotenia vstupujú aj zahraniční študenti a ich podiel na celkovom počte študentov.

Nové kritériá
Do posledného hodnotenia, ktoré vychádza z údajov z roku 2010, zaradila agentúra aj nové kritériá. Majú ešte viac zlepšiť celkový obraz danej fakulty. Po novom sa tak v celkovom hodnotení fakulty prejavila aj možnosť uplatnenia absolventov na trhu práce, činnosť doktorandov či počet študentov, ktorí navštevovali aj zahraničné vysoké školy.

V dvoch nových kritériách sa ARRA zamerala na doktorandské štúdium - pozerá sa na vzťah medzi množstvom doktorandov a celkovým počtom publikácií alebo citácií fakulty. Nové kritériá fakultám veľmi nepomohli. Takzvaný doktorandský paradox totiž podľa ARRA znížil hodnotenie takmer všetkým fakultám. „Väčšina fakúlt slovenských vysokých škôl má veľký počet doktorandov, a teda budúcich výskumných pracovníkov, samotný výskum fakulty je však relatívne slabý,“ píše sa v správe.

Bez práce je vyše 14 percent absolventov
Veľké rozdiely medzi fakultami sa prejavili aj na ďalšom novom kritériu – absolventskej nezamestnanosti. Najväčší podiel nezamestnaných mali fakulty, ktoré sú na východnom Slovensku, a to Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s vyše 16 percentami a Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach so 14,5 percenta. Sčasti môžu byť tieto výsledky ovplyvnené aj priepastnými rozdielmi v zamestnanosti na Slovensku. Agentúra však hovorí, že absolventom nič nebráni, aby sa zamestnali v inom kraji.

Ani zahraničné presuny študentov neukázali naše fakulty vo veľmi dobrom svetle. „Fakulty vyslali v roku 2010 prostredníctvom programu ERASMUS a štipendií SAIA do zahraničia 2,1 percenta svojich denných študentov, čo je pomerne nízky podiel,“ píše ARRA. Našli sa však podľa agentúry aj výnimky, ktoré prekonali desaťpercentnú métu. Sú to Fakulta výtvarných umení Akadémie umení s takmer 14 percentami či Fakulta managementu Univerzity Komenského s vyše 12 percentami.

Zdroj: SITA (Sme)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte