Tri kľúčové rozhodnutia, ktoré čakajú Gröhlinga

30.03.2021
Prevádzka školy

Na rezort školstva sa vráti staronový šéf. V najbližších týždňoch bude musieť povedať, čo bude s prijímacími pohovormi, testovaním a návratom do lavíc.

Oddýchol si len pár dní. Keď minulý štvrtok minister školstva Branislav Gröhling po sporoch v koalícii podal demisiu, na stole nechal nedotiahnuté rozhodnutia, na ktoré čakajú tisíce detí a ich rodičov. Počkať mali na nového ministra, ktorý by ich musel expresne riešiť. Evidentne však nebude musieť. Bývalý minister sa zrejme vráti na svoju stoličku ešte tento týždeň a bude tak môcť pokračovať v rozrobenej práci. HN vybrali niekoľko povinností, ktoré bude musieť dotiahnuť veľmi skoro.

1. Zápis prvákov

Na jar ich čakala sviatočná udalosť. Rodičia s deťmi sa vybrali do školy, obzreli si priestory, zoznámili sa s pedagógmi a dohodli sa s riaditeľom na zápise do prvého ročníka. O tento zážitok už druhý rok budúci prváci prídu. „Je to dôležitý okamih stretnutia s pani učiteľkami, na ktorý sa tešia deti aj rodičia,“ hovorí pre HN Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov.
Rodičia väčšinou vyplňovali prihlášky elektronicky už pred pandémiou, do školy ich chodili len podpísať. Teraz ich vyplnia cez formulár školského informačného systému alebo stránky školy a v ideálnom prípade ich odošlú mailom. Zápis sa oficiálne začína 1. apríla, no niektoré školy prihlášky prijímajú už teraz, vo výnimočných prípadoch aj osobne bez budúcich prvákov. „Nie každý má technické možnosti, niektorí si netrúfajú prihlášku vyplniť online. Dokonca majú obavy, či dieťa bude zapísané, keď neprídu,“ opisuje pre HN riaditeľ Základnej školy Grundschule v Kežmarku Miroslav Beňko.
Riaditeľ musí rozhodnúť o prijatí do 15. júna a do úvahy berie viaceré kritériá. „Budeme prijímať najprv tých, ktorí patria do rajónu školy, následne tých, ktorí sú z mestskej časti, a budeme zohľadňovať aj súrodencov v škole,“ reagoval riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna. Ešte pred odchodom Gröhlinga stihol rezort vydať usmernenie, v ktorom odporúča využiť elektronický formulár.
Križo však pripomenul, že školy môžu urobiť v prípade potreby pre niektorých rodičov zápis v náhradnom termíne. „Minulý rok rodičia chodili dodatočne do škôl. Možnosť tu bude, keď sa uvoľnia opatrenia,“ doplnil.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte