Triedam pre nadané deti chýbajú peniaze

12.03.2012
Prevádzka školy

V škole, kam chodia nadané deti, budú musieť pre nedostatok peňazí zlučovať triedy. Rodičom sa to nepáči, žiadajú mesto o pomoc.

Triedy pre nadané deti na Základnej škole na Kubranskej ulici v Trenčíne navštevuje v súčasnosti asi 80 žiakov. Projekt na škole funguje od roku 2000, navštevujú ho deti z trenčianskeho ale aj ilavského okresu.

Musia splniť podmienku 130
IQ a viac a byť otestované centrom pedagogicko-psychologického poradenstva. Nadaných detí v jednotlivých ročníkoch je málo, dotácie od štátu nestačia na prevádzku tried a platy učiteľov. Rodičia sa obávajú, že program pre nadané deti zrušia. "Tým, že nie je dostatočný počet detí, škola nedostáva dostatočný objem finančných prostriedkov. Peniaze nepostačujú na vykrytie a tento projekt by mohol zaniknúť,“ vyjadruje svoje obavy zástupkyňa rodičov detí zo 4. D triedy Daniela Rau.

O pomoc žiadajú rodičia aj mesto
Rodičia preto poslali list primátorovi Trenčína a mestským poslancom so žiadosťou o pomoc. „Obraciame sa na predstaviteľov mesta, aby sa aspoň vyvolala diskusia na túto tému. Aby sme zistili, aké sú možnosti, čo môže mesto zabezpečiť, čím môže prispieť. Bola by veľká škoda, keby tento program zanikol, pretože tieto deti sa skutočne chcú učiť. Treba ich podporovať, je to plus aj pre trenčiansky región, keď vychovávame deti, ktoré majú na to, aby išli rýchlejším tempom ako ostatné,“ myslí si Daniela Rau.

Chýbajú peniaze na prevádzku tried
Za zachovanie programu pre výučbu nadaných detí je aj riaditeľka Základnej školy Kubranská Marta Kákošová. „Podľa zákona má byť v takejto triede na prvom stupni do dvanásť, na druhom stupni do šestnásť detí. Problém je v tom, že keď deti prechádzajú do druhého stupňa, tak ich je v najlepšom prípade dvanásť. Pri štvorročnom cykle sa však môže ľahko stať, že niektoré dieťa odíde. Potom je problém s financovaním,“ vysvetľuje riaditeľka. To sa stalo aj v prípade tohtoročných štvrtákov, ktorých rodičia žiadajú mesto o pomoc. V triede ich zostalo iba deväť. „Normatív pre nadané deti je 1,5-násobok normatívu žiaka v klasickej triede. Keď sme to počítali, tak ideálny počet by bol 18 až 19 žiakov. Toľko ich nemáme, musíme preto hľadať iné spôsoby, ako to doriešiť,“ hovorí Kákošová.

Riešením je zlučovanie tried
Riešenie podľa riaditeľky ponúka legislatíva, ktorá umožňuje, aby nadané dieťa preskočilo ročník. „Momentálne máme triedu veľmi nadaných piatakov, kde ich je osem. Títo žiaci by preskočili ročník a od septembra by sa posunuli spolu s terajšími šiestakmi do siedmeho ročníka,“ vysvetľuje Kákošová s tým, že musia s piatakmi najskôr prebrať šiestacké učivo. Preskočenie ročníka by vyriešilo aj problém súčasných štvrtákov a tretiakov. „Štvrtáci by budúci školský rok prešli normálne do piateho ročníka. Terajší tretiaci, čo je tiež mimoriadne nadaná trieda, by o rok nastúpili s terajšími štvrtákmi rovno do 6. ročníka. Tým sa na niekoľko rokov vyrieši na škole nepriaznivá situácia,“ hovorí riaditeľka. Podľa Daniely Rau by bolo ideálne, ak by jednotlivé triedy zostali samostatné. „Vyučovacie procesy môžu vtedy prebiehať plynulejšie. Ale ak by to nešlo inak, tak aj toto je riešenie. Záleží od učiteliek, či to zvládnu, pretože to bude veľký tlak mať v jednej triede dva ročníky. Ale ak by trieda mala zaniknúť, tak je určite lepšou alternatívou zlúčenie,“ myslí si Rau. Do 1. ročníka programu pre nadané deti sa tento rok prihlásilo 13 žiakov. Podľa Marty Kákošovej to ešte neznamená, že všetci do školy aj nastúpia. Musia ešte prejsť IQ testom. „Nakoniec ich môže byť len polovica. A v takom prípade bude problém otvoriť triedu,“ dodala riaditeľka Marta Kákošová.

Mesto môže pomôcť až na budúci rok
Či bude môcť mesto podporiť nadané deti, ukáže až budúcoročný rozpočet. Ako povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, mesto má záujem o to, aby program na škole naďalej fungoval a existoval. „Ak ide o nejaké dofinancovanie v tomto školskom roku, tak to naozaj nie je možné, pretože rozpočet je už schválený a nepočíta s dotáciou. Ak bude situácia pokračovať aj v budúcom školskom roku, mesto bude hľadať riešenie, možno aj formou dofinancovania učiteľov,“ uviedla Ságová. Ako dodala, momentálne je riešenie vzniknutej situácie v rukách riaditeľky školy.

Mestský poslanec Róbert Lifka poukazuje na potrebu riešiť tento problém na štátnej úrovni. „Podľa môjho názoru systém neráta s takouto situáciou, nadané deti nie sú zahrnuté do väčších nákladov. Mestá na ne nedostávajú dostatok prostriedkov, rozpočet je našponovaný, ak vyhovieme jedným, bude to precedens a každá záujmová skupina môže žiadať o dotáciu. Ideálne by bolo, keby sa to riešilo na štátnej úrovni, tak, aby sa na tieto deti zvýšil normatív alebo bola pridelená špeciálna dotácia,“ myslí si Lifka. Normatívy pre rok 2012 sú už schválené, podľa hovorkyne ministerstva školstva Miriam Žiakovej, ďalšie prehodnocovanie normatívov sa uskutoční až ku koncu tohto roka.

Zdroj: SITA (Trenčianske noviny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte