Prevádzka školy

Učitelia hovoria, že volili charakter a skúsenosti z praxe

Učitelia hovoria, že volili charakter a skúsenosti z praxe
Vo voľbách mali učitelia jasno. Pred stranami uprednostnili konkrétnych kandidátov. Najmä silné osobné príbehy, boj proti korupcii a praktické skúsenosti zo školstva zaistili v sobotných voľbách kandidátom krúžky od učiteľov. Anketa SME medzi pracovníkmi školstva ukázala, že okrem mladých politikov, ktorí sa venujú školstvu, Martina Poliačika zo SaS a Miroslava Beblavého zo Siete, ich dôveru dostali najmä kandidáti bez politickej minulosti.

Odborník na prax a krásu

Nováčikom v parlamente je aj majiteľ siete štúdií krásy a bloger Branislav Gröhling z SaS. Medzi riaditeľmi stredných odborných škôl je známy tým, že už desať rokov na vlastné náklady vzdeláva študentov ich tretích ročníkov. Cieľom je, aby profesionáli odovzdávali skúsenosti a najnovšie trendy z praxe mladým kaderníkom, cukrárom, baristom a vizážistom. Za študentmi chodia do škôl.

V blogoch a na sociálnych sieťach Gröhling kritizoval školský systém a odborné vzdelávanie, lebo na pracovnom trhu nedokázal nájsť kvalitných absolventov.

Učiteľka Strednej odbornej školy v Partizánskom Zuzana Foltánová si ho vybrala, lebo je „za zmeny v odbornom školstve, ktoré je zo všetkého najviac zanedbané“. Dostal 7 331 krúžkov, pri dobrom výsledku strany menej ako tri percentá všetkých hlasov, ale do parlamentu mu pomohla vysoká pozícia na kandidátke.

Vrana v parlamente

Nositeľ ceny Biela vrana Oto Žarnay z OĽaNO-Nova dostal až 31 337 hlasov. Sympatie učiteľov si získal dávno.

Do mája 2013 bol Žarnay učiteľom a predsedom Rady školy na Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach. Keď upozornil na tisíce eur, ktoré škola pravidelne posielala externým právnikom v situácii, keď mnohí učitelia dostávali iba základný plat bez osobných príplatkov, prišiel „z organizačných dôvodov“ o miesto.

Kontrolóri jeho podozrenia z plytvania pred mesiacom potvrdili, o neplatnosť výpovede sa Žarnay súdi dodnes.

„Je to človek, ktorý sa dokázal postaviť proti rozkrádaniu v škole a aj napriek tomu, že prišiel o prácu a malo to preňho zlé následky, zotrval a bojoval,“ povedal Juraj Jonák, riaditeľ Základnej a materskej školy v Žaškove. Považuje to za dostatočný dôkaz, že bude záujmy učiteľov presadzovať aj naďalej.

Vidiecky učiteľ

Učiteľ a viceprezident Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko z OĽaNO-Nova svojich kolegov oslovil presvedčením, že školstvo nevyhnutne potrebuje viac peňazí na rekonštrukciu škôl a platy učiteľov. Dostal 6 734 hlasov, ale v parlamente je preto, že kandidoval z deviatej pozície.

Sopko sa sám označuje za „vidieckeho učiteľa, na Základnej škole v Zalužiciach vyučuje dejepis, geografiu, občiansku náuku, informatiku aj etickú výchovu. Medzi učiteľmi má povesť aktívneho človeka. „Poznám ho osobne, jeho názory, jeho prácu a preto nebola žiadna pochybnosť o tom, že je človek na správnom mieste,“ povedal na jeho adresu Jonák.

Vo voľbách mu nechtiac mohol pomôcť aj Peter Pellegrini zo Smeru, ktorý z pozície predsedu parlamentu konšpiroval o Sopkovom prepojení s učiteľskými štrajkmi. Politizáciu a straníckosť štrajku striktne a opakovane vylúčili všetky štrajkujúce iniciatívy, zapojení učitelia aj sám Sopko.

Zdroj: SME

→ všetky správy