Prevádzka školy

Učitelia poslali v kampani Zber strachu asi 200 podnetov

Učitelia poslali v kampani Zber strachu asi 200 podnetov
Učitelia z celého Slovenska poslali v rámci kampane Zber strachu zatiaľ približne 200 podnetov. Snažia sa tak hovoriť o prípadoch neoprávneného a protizákonného konania v školách.

Podnety sa týkajú porušovania základných ľudských práv a systémových chýb v legislatíve, nedodržiavania zákonov zo strany riaditeľa voči zamestnancom, korupcie, klientelizmu a bossingu, ale aj medziľudských vzťahov na pracovisku. Pre agentúru SITA to povedal viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman s tým, že komora učiteľov a Nové školské odbory v kampani Zber strachu pokračujú naďalej.

Učitelia sa sťažovali napríklad na to, že im bránili vyjadriť názor na poradách. Upozorňovali tiež na manipuláciu volieb do rady školy zo strany zriaďovateľa alebo riaditeľa a na slabú ochranu pedagogických zástupcov v rade školy. Po poukázaní na problémy v škole podľa učiteľov nasleduje bossing či dokonca účelová výpoveď. Ako systémovú chybu tiež uvádzajú nedostatočný počet miest v materských školách, čo vedie k úplatkom za prijatie dieťaťa.

Podnety sa týkali aj nedodržiavania zákonov zo strany riaditeľa voči zamestnancom. Medzi takéto podnety patrilo napríklad nevyplácanie nárokovateľných príplatkov, napríklad kreditového príplatku, príplatku za prácu na zmeny, príplatku po zaradení do adaptačného procesu, nepreplácanie náhradného voľna či odučených hodín nad zákonom určený úväzok. V kampani tiež poukazovali na zaradenie učiteľov do nižšej platovej triedy napriek získanej kvalifikácii. Upozorňovali tiež na to, že triednické hodiny sú súčasťou rozvrhu napriek tomu, že sú od roku 2011 zrušené.

Súčasťou nášho školstva sú podľa podnetov učiteľov aj korupcia, klientelizmus a bossing. Nedostatočná je napríklad kontrola v školských jedálňach, kde hrozí výdaj menších porcií či vynášanie potravín. Učitelia v kampani upozorňujú aj na klientelizmus a rodinkárstvo zo strany zriaďovateľa alebo riaditeľa školy v prípadoch, keď presadzujú rodinných príslušníkov do vedúcich funkcií v školách. Komora učiteľov sa stretla aj s podnetom, keď riaditeľ vyplácal zamestnancom odmeny 100 až 300 eur, ktoré následne od nich žiadal späť. Problémom je aj nedodržiavanie finančnej disciplíny.

Učitelia v kampani upozorňujú aj na medziľudské vzťahy na pracovisku. Medzi podnetmi sa objavilo aj šikanovanie nepohodlných riaditeľov škôl zriaďovateľom, šikanovanie neúspešných kandidátov na pozíciu riaditeľa po voľbách zvoleným riaditeľom, šikanovanie pedagogických zamestnancov vedením školy, rodičmi, či osobné urážky a ponižovanie nepohodlného učiteľa pred pedagogickým zborom, rodičmi, prípadne aj žiakmi.

Slovenská komora učiteľov spustila na základe výpovedí učiteľov a zverejnených káuz kampaň Zber strachu v januári. Hlavným cieľom kampane je zmapovať prípady neoprávneného a protizákonného konania v školách a školských zariadeniach. Správu s podnetmi z aktuálnej kampane už 20. apríla predstavili aj ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi. Učitelia môžu písať o svojich negatívnych skúsenostiach zo školského prostredia na e-mailovú adresu komoraucitelov@gmail.com alebo tiež vyplniť dotazník zverejnený na internetovej stránke Nových školských odborov.

Zdroj: SITA

→ všetky správy