Prevádzka školy

Únia odporúča tri hodiny

Únia odporúča tri hodiny
Kým iné krajiny školákom hodiny telesnej výchovy zvyšujú,u nás sme pred tromi rokmi vykročili opačným smerom. Ubrali sme z nich.

Aj v iných krajinách Európskej únie sa zameranie školského telocviku preorientováva od výkonov k zážitkovej telesnej výchove. Tento predmet v nich dostáva aj nový rozmer a to prepojenie na zdravie. Branislav Antala, prezident Medzinárodnej federácie telesnej výchovy v Európe hovorí, že so zmenami zamerania telesnej výchovy sa v zahraničí výraznejšie prehodnocuje aj počet vyučovacích hodín. „Už v roku 2007 Výbor pre kultúru a vzdelávanie Európskeho parlamentu navrhol upraviť počet hodín povinnej telesnej výchovy v krajinách Európskej únie na tri hodiny týždenne,“ povedal Antala. Dodal, že v odporučení sa hovorilo, aby školy hľadali ďalšie možnosti, ako tento počet ešte zvýšiť.

Štyri aj päť
Túto požiadavku začali mnohé krajiny aj postupne napĺňať. Napríklad Slovinsko zvýšilo týždenný počet hodín z dvoch na tri, Poľsko na štyri, Francúzsko má na prvom stupni dokonca päť vyučovacích hodín telesnej výchovy.  „My sme v tomto smere, žiaľ, urobili v roku 2008 krok opačným smerom,“ konštatuje Antala. V rámci reformy vzdelávania sa počet hodín telesnej výchovy okresal v štátnom vzdelávacom programe na dve hodiny týždenne.

Školám sa nechce
Program síce umožňuje školám rozšíriť vyučovanie telesnej výchovy o jednu i viac hodín týždenne, no v praxi sa tak veľmi nedeje. Podľa ministerstva školstva možnosť pridať tretiu hodinu telesnej výchovy za týždeň využilo na prvom stupni 28 percent základných škôl, na druhom stupni 15 percent. Najmenej, sedem percent, to využilo stredných škôl. „Naša súčasná snaha o tri hodiny povinnej telesnej výchovy týždenne má teda oporu aj v legislatíve únie,“ dodal docent Antala. Na európskych základných školách sa telesná výchova učí priemerne 110 minút, na stredných školách ešte o desať minút viac, 120 minút.

Zdroj: SITA (SME)