Prevádzka školy

Ústav UK pripravil na VŠ štúdium na Slovensku takmer 10.000 cudzincov

Takmer 10.000 cudzincov zo 128 krajín sveta už pripravil na štúdium na slovenských vysokých školách Ústav jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov. Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského (UK) v Bratislave bilancuje v týchto dňoch pri príležitosti svojho 50. výročia.

Od roku 2004 zaznamenal najviac študentov (štipendistov vlády SR) zo Sudánu, Mongolska, Palestíny, Macedónska a Ukrajiny. Najväčší záujem je najmä o krátkodobejšie, teda päťmesačné denné kurzy slovenského jazyka, jazykovú a odbornú prípravu pred vysokoškolským štúdiom.
      
Ústav vznikol ešte v bývalom Československu ako nástroj vládnej politiky pomoci vybraným krajinám. „Kurz pre zahraničných študentov, ktorý bol založený 1. septembra 1960 v Senci, položil základy jedinečnej inštitúcie špecializujúcej sa na jazykovú a odbornú prípravu cudzincov na štúdium na vysokých školách," komentovala Ľudmila Ábelová, riaditeľka divízie ústavu.
     
Motiváciou záujemcov je okrem štúdia na slovenských VŠ aj práca na zastupiteľských úradoch v SR, podnikateľská činnosť, ale i manželstvá či priateľstvá so slovenskými občanmi.
      
V súvislosti so štúdiom slovenčiny rastie záujem aj o Letnú univerzitu UK. Tá oslovuje najmä krajanov. Podľa Andrey Kučerovej z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK štúdium slovenského jazyka vyhľadávajú predovšetkým muži, ktorí tvoria približne 70 percent všetkých účastníkov. "Zaujímavosťou je, že najstarším absolventom jazykovej a odbornej prípravy bol v roku 2007 poslucháč z Írska, ktorý mal v čase štúdia 75 rokov," uviedla pre TASR Kučerová.
      
Hlavnou činnosťou Ústavu jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov Centra ďalšieho vzdelávania UK (ÚJOP CĎV)je desaťmesačná jazyková a odborná príprava zahraničných študentov na štúdium na vysoké školy v SR.

Ústav okrem toho organizuje krátkodobé a dlhodobé kurzy slovenského jazyka pre záujemcov zo zahraničia, ako aj ďalšie vzdelávacie aktivity, medzi nimi Letnú univerzitu slovenského jazyka.

ZdrojL: TASR