Prevádzka školy
V Hurbanove sa stretli účastníci projektu Comenius

Zodpovednosť pedagógov pri integrácii postihnutých do spoločnosti je veľká. Pri dosahovaní tohto cieľa je veľmi dôležité partnerstvo, vzájomná pomoc a rozširovanie skúseností. Zabezpečiť žiakom obsahovo bohaté programy, prezentovať kultúry rôznych národov a utvrdzovať ich vedomie identity je cieľom medzinárodného projektu Comenius, ktorý spojil šesť škôl piatich krajín. Prebieha od októbra 2010, aktivity potrvajú do mája 2012.
Účastnícke inštitúcie sú špeciálne základné školy pôsobiace v mestách Hurbanovo (Slovensko), Mosonmagyaróvár a Lenti (Maďarsko), Lahr (Nemecko), Mondsee (Rakúsko), Lendava (Slovinsko). Projekt pre špeciálne školy „Všetky školy navštevujú deti s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Starostlivosť o postihnuté deti v krajinách Európskej únie nie je na rovnakej úrovni. Ešte stále sú rozdiely v systéme starostlivosti, v možnostiach aj v úrovniach. V Maďarsku popri škole funguje aj detský domov, v Rakúsku a v Nemecku zas so žiakmi pracuje väčší počet pedagógov," hovorí riaditeľ Špeciálnej ZŠ s vyuč. jazykom maďarským v Hurbanove Zoltán Misák. Bez komunikačných problémov K dosiahnutiu spoločných cieľov sú najvhodnejšími oblasťami šport, umenie, hudba a rôzne remeslá. Žiaci sa ich môžu zúčastniť bez komunikačných problémov.
„Spoločný program vedie k tomu, aby sa žiaci so špeciálnymi potrebami ľahšie adaptovali do spoločnosti. Počas spolupráce každý národ prispeje svojimi vlastnými poznatkami a skúsenosťami, ktoré spejú k vyššiemu štandardu, aby žiaci dostali rovnakú šancu ku kvalitnej integrácii. Šport, umenie, hudba a remeslo prispievajú k prežitiu pozitívnych zážitkov a k používaniu spoločného komunikačného jazyka." Zahrali sa Comenius hru Pre deti a pedagógov z partnerských krajín pripravili v Hurbanove program, ktorý sa niesol v znamení ručných prác. Predviedli hrnčiarstvo, prácu s kožou, viazanie makrame i servítkovú techniku. Samozrejme, nešlo len o ukážky. Do prác sa každý aktívne zapojil, výstavka v priestoroch školy zas svedčila o tom, že žiaci hurbanovskej školy takouto formou rozvíjajú jemnú motoriku pravidelne.
Ďalší deň podujatia sa spoločne zahrali Comenius hru, v rámci ktorej prítomní predstavili hry typické pre svoju krajinu. Hostia nahliadli do vyučovacieho procesu na prvom a druhom stupni. Sprievodnými podujatiami akcie bola aj návšteva múzea, planetária v Hurbanove aj Komárňanskej pevnosti. Projektové aktivity šancou pre postihnutých „Veľmi sa nám páčil kultúrny program, ktorý sme videli. Deti ho naplno prežívali, bolo však za tým vidieť aj množstvo pedagogickej práce. Keďže sa aj my zaoberáme takýmito deťmi, vieme, že to je výsledkom dlhodobého procesu," povedala riaditeľka Výchovno-vzdelávacieho centra M. Éltesa v Mosonmagyaróvári.
Činnosť školy vyzdvihla aj prednostka KŠÚ v Nitre Kristína Száz: „Výchova a vzdelávanie postihnutých detí si vyžaduje množstvo úsilia a trpezlivosti," podotkla. Počas dvojročnej spolupráce sa v rámci projektu uskutoční celkom 8 stretnutí vo všetkých zúčastnených krajinách - v Hurbanove bolo v poradí tretie. „Postihnuté deti vo všeobecnosti majú málo príležitostí cestovať a spoznávať svet. Projekt ponúka možnosť zúčastniť sa zahraničných stretnutí aj pre žiakov - tak majú možnosť pocestovať s nami aj na ďalšie stretnutie, ktoré sa bude konať v nemeckom meste Lahr," dodáva riaditeľ.
Zdroj: SITA (Naše novosti)