Prevádzka školy
V SR chce pôsobiť prvá vysoká škola s vyučovaním v nemčine

Vláda v októbri 2010 jej vznik zamietla s odôvodnením, že v danej oblasti už vzdelávajú viaceré iné školy. Pred rokom sa zakladatelia snažili získať akreditáciu na program kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore cestovný ruch. Tento raz prichádzajú s projektom, ktorý by mal mať tri fakulty a je partnerskou inštitúciou renomovanej vysokej školy so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom. „Je to úplne iný tím, úplne iné pedagogické obsadenie, ďaleko kvalitnejšie,“ reagoval člen predstavenstva Goethe Uni, a. s. Peter Slivka. Dokumentáciu na akreditáciu plánuje Goethe Uni, a. s. predložiť ministerstvu školstva v nasledujúcich týždňoch.
Ak škola dostane akreditáciu, bude prvou vysokou školou s vyučovacím jazykom nemeckým na Slovensku. V prvom roku plánuje prijať 50 až 100 študentov. Školné za semester by malo byť 1 100 eur, rátajú aj so sociálnymi štipendiami. Goethe Uni, a. s. sľubuje pedagógov z partnerských vysokých škôl z Nemecka, Rakúska či Švajčiarska. Vzdelávať chce na troch fakultách – fakulte masmediálnych a kultúrnych štúdií, fakulte medzinárodného podnikania a fakulte cestovného ruchu. Každá z fakúlt má ponúknuť jeden študijný program v bakalárskom, magisterskom i doktorandskom stupni. Poslucháči by tu mohli študovať programy mediálna a marketingová komunikácia, podnik v svetovom obchode a cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo. Zatiaľ čo fakulta cestovného ruchu by mala fungovať na Winterovej a Komenského ulici v Piešťanoch, ostatné dve fakulty chcú vyučovať v prenajatých priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU na Radlinského ulici v Bratislave. „Toľko zahraničných profesorov ako bude prednášať na tejto univerzite, nebude prednášať na žiadnej,“ vyhlásil budúci rektor Juraj Stern, ktorý je v súčasnosti predsedom správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a v minulosti bol rektorom Ekonomickej univerzity.
Záštitu nad školou prevzal nemecký veľvyslanec Axel Hartmann. „Na Slovensku pôsobí približne 400 nemeckých firiem. Len vlani maturovalo z nemeckého jazyka na slovenských školách 15-tisíc študentov, mnohí na takej úrovni, že sú schopní študovať na nemeckých univerzitách,“ odôvodnil snahu založiť Goetheho univerzitu Hartmann. Podľa Sterna bude škola určená pre absolventov bilingválnych gymnázií, absolventom škôl z Rakúska, Nemecka, Česka či Maďarska. Okrem výučby v nemčine plánuje škola ponúknuť aj vybrané predmety v angličtine.
Zdroj: SITA