Vydavatelia učebníc navrhujú ako legislatívne ukotviť učebnicový trh

30.07.2023
Prevádzka školy

Nie je to tak dávno, čo sa najväčší vydavatelia edukačných publikácií na Slovensku spojili a formou otvoreného listu oslovili prezidentku, premiéra aj ministra školstva v reakcii na extrémne nízky príspevok, ktorý pôvodne ministerstvo školstva vyčlenilo na nákup učebníc v školskom roku 2023/2024. Aktuálne spojili svoje sily opäť...

Diskusie o výške príspevku na nákup nových učebníc v júli tohto roka doslova zaplavili médiá. Aj vplyvom verejného tlaku napokon dočasný minister našiel prostriedky a školám prisľúbil ďalších 10 miliónov eur. Čo však zostáva nedoriešené, je fungovanie učebnicového trhu ako takého, ktorý v sebe ukrýva mnohé zatiaľ nezodpovedané otázky ako napríklad:
Prečo každý rok hľadáme na Slovensku finančné prostriedky na nákup nových učebníc?
Ako má vlastne prebiehať schvaľovací proces edukačných publikácií, ktorý je de facto vstupenkou na zoznam tzv. ministerských učebníc?
„Otvorený učebnicový trh musí mať nezvrátiteľné legislatívne ukotvenie, ktoré bude postavené na transparentnosti a bude minimalizovať riziko korupčného prostredia a správania,“ tvrdia vydavatelia učebníc na Slovensku, ktorí aktuálne skoncipovali pre ministerstvo školstva akýsi návrh na legislatívne ukotvenie učebnicového trhu.
V materiáli rozoberajú napríklad edukačné prostriedky a ich životný cyklus, systém schvaľovania edukačných publikácií a aj príspevok od štátu. 
„Cenová stratégia štátu musí rešpektovať princípy transparentnosti a efektívnosti tak na úrovni finančných operácií, ako aj na úrovni pracovnej sily. Pokiaľ štát stanovil životný cyklus učebníc, musí stanoviť aj sumy určené na obnovu knižničného fondu školy. Táto cenová politika môže byť postavená na a) sume pre žiaka; b) sume pre ročník a c) musí reflektovať typ školy, ako aj digitálne učebnice,“ uvádza návrhy vydavateľov Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva Dr. Josef RAABE Slovensko. Ako uviedla: „Je dôležité, aby rozpočet na edukačné prostriedky bol trvalou súčasťou rozpočtu MŠVVaŠ SR, vyplýval zo zákonnej úpravy a jeho výška bola stanovená voči HDP tak, aby kopírovala vývoj spoločnosti. Náš návrh je, aby to bolo vo výške 0,03 %.“
 
 
Zdroj: RAABE    

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte