Výkonnostné zmluvy sú naša priorita, zodpovednosť je teraz v rukách vlády

27.06.2023
Prevádzka školy

Rada vysokých škôl (RVŠ) SR si uvedomuje dôležitosť plnenia míľnikov spätých s plánom obnovy, ktorého súčasťou je aj podpísanie výkonnostných zmlúv medzi univerzitami a ministerstvom školstva, ako nového prvku podpory ďalšieho zvyšovania kvality vysokých škôl. Zároveň upozorňuje, že gro zodpovednosti je teraz v rukách vlády SR. TASR o tom po pondelkovom (26. 6.) mimoriadnom zasadnutí RVŠ informoval jej predseda Martin Putala. 

Súčasťou zasadnutia bolo aj prerokovanie Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií a vyjadrenia sa k aktuálnej situácii financovania vysokých škôl s výhľadom na rozpočet na rok 2024. RVŠ prijala uznesenia, ktorými podporuje úsilie ministerstva školstva a rektorskej konferencie, zamerané na ďalšie zlepšovanie kvality vysokých škôl. "RVŠ SR žiada vládu SR financovať výkonnostné zmluvy minimálne desať percent nad tohtoročný rozpočet vysokých škôl. V súčasnom stave výrazného podfinancovania na ich realizáciu nebudú mať vysoké školy prostriedky. Preto v prípade nesplnenia tejto zásadnej požiadavky odporúča RVŠ SR vysokým školám nepodpísať výkonnostné zmluvy," uviedol Putala.

Podľa slov predsedu RVŠ v roku 2019 SR poskytovala na jedného študenta približne 67 percent finančných prostriedkov priemeru krajín OECD, pričom v prípade Českej republiky to bolo 96 percent priemeru OECD. Ako doplnil, v ostatnom období došlo dokonca ešte k ďalšiemu prepadu financovania slovenských vysokých škôl.

RVŠ žiada vládu o postupné razantné zvyšovanie rozpočtu vysokých škôl, aby sme mierou ich financovania dosiahli úroveň priemeru krajín OECD. Zároveň ju upozorňuje, že nedostatočné financovanie vysokých škôl priamo ohrozuje ich kvalitu a konkurencieschopnosť v európskom a svetovom meradle. "Vysoké školy nie sú schopné plniť svoje poslanie a záväzky vrátane výkonnostných zmlúv," poznamenal Putala. 

Zároveň RVŠ konštatuje, že vysoké školy zrealizovali požadované reformné kroky. Organizácia tvrdí, že teraz je krok na vláde, keďže vysoké školy svoje povinnosti splnili. "V prípade, že nás bude naďalej ignorovať, bude zodpovedná za ohrozenie plánu obnovy a úpadok vedy, výskumu a vzdelávania na slovenských vysokých školách," uzavrel predseda RVŠ SR.

Zdroj: TASR

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte