Prevádzka školy

Základná škola v Brvništi oslávi v máji šesťdesiatku

Základná škola v Brvništi si 20. mája pripomenie 60. výročie otvorenia školy a zároveň 75 rokov miestnej štátnej meštianskej školy. Aká bola história školstva v obci? O tom sa môžeme dozvedieť z kroník.

Obec Brvnište sa rozprestiera v doline pod Javorníkmi, kde po roku 1848 bola zrušená práca na panskom. Ako uvádza kronika: „Ľud túžil a cítil potrebu vzdelanosti, kultúry, písania a čítania.“ Prvý učiteľ Preto si povoláva za učiteľa Jána Džamrala z Moravy. Nemajúc školy, vyučovalo sa v domoch, ktoré neboli obývané. Aby bolo zamedzené nepríjemnostiam, občania svojpomocne vystavali novú školu. Stalo sa tak roku 1873. Išlo o drevenú školu na Pukánke, ktorá bola pomenovaná na rímsko–katolícku ľudovú školu. Jej prvým učiteľom bol Mikuláš Lovíšek z Považskej Bystrice.

Škola z kameňa
V roku 1908 sa uzniesli občania, že postavia novú školu. Podľa zákona musela byť z kameňa a z pálenej tehly, vyhotovená v ustanovených rozmeroch. Bola v obci najúhľadnejšou budovou, na priestrannej lúke, tzv. Pukánke. Stála v susedstve starej, drevenej. Dokončili ju v tom istom roku. Čo prezradila kronika V kronike štátnej ľudovej školy, písanej od roku 1930, sa možno dočítať: „Do školského roku 1929/1930 bola v obci Brvnište dvojtriedna rímsko-katolícka ľudová škola, ktorú navštevovalo 280 detí. Správcom školy bol Ján Korauš, ktorý v škole pôsobil i so svojou manželkou, Júliou Koraušovou." Žiaci pribúdali Zavedením povinnej osemročnej školskej dochádzky počet detí značne stúpol. Vyučovať takýto počet detí v dvoch triedach bolo ťažko zvládnuteľné, a preto sa vyučovalo i vo feriálny deň.

Tretia a štvrtá trieda
Na mimoriadnom zasadnutí obecného zastupiteľstva 15. decembra 1928, keď bol starostom obce Adam Počiatek, sa prijalo uznesenie zriadiť trojtriednu štátnu ľudovú školu s potrebnými obytnými i vedľajšími miestnosťami pre učiteľov. Pre veľký počet žiakov bola nakoniec zriadená až štvorriedna škola. Meštianska škola V roku 1932 obec podala žiadosť o zriadenie meštianskej školy. V kronikách sa uvádza, že 11. mája 1935 obecné zastupiteľstvo v Brvništi rokovalo o zriadení štátnej meštianskej školy, s ktorým súhlasili Ministerstvo školstva a národnej osvety v Prahe a ministerstvo financií s tým, že obec vybaví miestnosti vnútorným zariadením, zaobstará všetky vecné potreby školy. Prvýkrát sa začalo na štátnej meštianskej škole učiť 18. septembra 1935 a do 1. triedy bolo zapísaných 87 žiakov v dvoch učebniach. Vtedy bola provizórne umiestnená v budove obce jedna trieda a druhá v štátnej ľudovej škole.

Školský rok 1935/36 sa v Brvništi začal 2. septembra na všetkých troch školách. V školskom roku 1936/37 bolo v škole 192 žiakov a podľa zákona o meštianskych školách boli k školskej obci pričlenené obce Papradno, Papradno-Kopanice, Krížovce, Podhuboč, Košiare, Stupné a Jasenica. Počet detí narastal.

Lepšie podmienky po vojne
V školskom roku 1942/1943 sa obvodná školská rada rozhodla pristúpiť k realizovaniu stavby novej meštianskej školy, na čo získala od obce vhodný pozemok. Obvodná školská rada požiadala obec, aby prevzala úlohu stavebníka. Tá žiadosti vyhovela. Ukončením vojny sa utvorili výraznejšie podmienky pre rast vzdelanosti i v Brvništi. So stavbou školy sa pokračovalo a v školskom roku 1950/51 bola otvorená nová budova školy. S jej históriou sa tiež možno zoznámiť v regionálnej izbe a na nástenkách školy. Izbu, ktorá je srdcovou záležitosťou školníka Františka Čapliara, môžete navštíviť aj vy.

Zdroj: SITA (Noviny stredného Považia)