Prevádzka školy

Žiaci 49 škôl pracujú v nových učebniach chémie či fyziky

Žiaci 49 škôl pracujú v nových učebniach chémie či fyziky
Žiaci 49 základných škôl už pracujú v nových odborných učebniach chémie a biológie, fyziky či techniky. Vybavenie získali v rámci národného projektu \"Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“.

Projekt financovaný prevažne z eurofondov zastrešuje Štátny inštitút odborného vzdelávania a stojí takmer 20 miliónov eur. Zriadenie nových učební v pilotných školách je jednou z jeho aktivít. Žiaci by sa v učebniach mali priučiť manuálnym zručnostiam.

Ako informuje manažérka publicity projektu Lenka Horáková, od septembra už učebne využívajú všetky zapojené pilotné školy. Fyziku, techniku, biológiu či chémiu sa od tohto školského roka učia s novým vybavením aj napríklad žiaci na Rozmarínovej ulici v Komárne. Tri nové učebne v škole zriadili za 224-tisíc eur. Ako jedna zo 49 pilotných škôl získala komárňanská základná škola nové školské pomôcky, notebooky, projektory, ale aj pracovné stoly či stoličky. Rovnako vybavených je aj ďalších 48 základných škôl po celom Slovenku. Z toho 28 škôl má k dispozícii tri nové učebne, ostatných 21 škôl získalo dve učebne - fyziky a techniky v hodnote 150-tisíc eur. V spoločnej učebni na chémiu a biológiu majú žiaci k dispozícii digitálne mikroskopy, súbory preparátov, modely z botaniky aj zoológie, vybavené sú aj chemikáliami a ochranným odevom, aby si žiaci skúsili rôzne pokusy. V učebniach techniky zas žiaci nájdu súpravu na rezanie, rašple, pilníky, sekáče, kliešte, súpravu na nitovanie či vŕtanie, aby sa zlepšili aj v manuálnej činnosti. Projekt financovaný z eurofondov, ktorý má pritiahnuť žiakov na stredné odborné školy, sa končí v novembri 2015. Školám však ostanú vybavené učebne aj po jeho skončení. Výsledkom by malo byť, že na základe pilotných škôl sa nastaví normatív, ako by mali byť odborné učebne v slovenských školách vybavené.

Do projektu bude zapojených ešte 451 základných škôl, ktoré získajú nový softvérový nástroj na kariérne poradenstvo. Vďaka nemu budú školy môcť už od piateho ročníka pomáhať žiakom pri rozhodovaní sa o výbere strednej školy. V praxi ide o testy, ktoré s výchovným či kariérnym poradcom absolvuje žiak už v piatom ročníku základnej školy a potom aj v ďalších ročníkoch. Výsledky testov by mali pomôcť žiakovi rozhodnúť sa, ktorým smerom by sa mal vydať a na ktorú strednú školu sa prihlásiť.

Zdroj: SITA