Prevádzka školy
Žiaci manažérmi? Aj deti majú dobré nápady.

„Cieľom je zasiať semienko inovácie a podnikateľského ducha do myslenia detí, pretože veríme, že aj detský nápad dokáže zmeniť svet,“ hovorí manažérka projektu Karin Stankayová. „Ideálne 5-členné skupiny detí pracujú každá pod vedením učiteľa a mentora z biznis prostredia na vytváraní vlastného startupu,“ vysvetľuje Stankayová. Tímy prejdú rovnakú cestu ako reálne startupy či začínajúce firmy. A to od generovania nápadov, cez výber produktu, prieskum trhu a výrobu prototypu. Celý projekt vrcholí vytvorením vlastnej značky a marketingovej stratégie. „Projekt iKid im počas tohto obdobia ponúka množstvo workshopov, exkurzií do firiem, ako sú Google, Tuli, Roxi Catering či Dell,“ tvrdí manažérka projektu.
Rovnako dôležitou súčasťou projektu je aj príprava finálnej prezentácie produktu, a to na súťaž iKid StartUp Awards. „Ide o detskú podobu StartUpAwards. V školskom roku 2013/2014 sa uskutočnil už druhý ročník tejto súťaže a víťazi získali výlet do Dublinu – európskeho Silicon Valley,“ uvádza Stankayová. Úspešný bol tím Space+ zo základnej školy z Bošian, ktorý vymyslel prídavnú poličku na školskú lavicu. „Dajú sa na ňu odložiť školské pomôcky. Je na nej stojan na fľašu, odkladací priestor na perá, kalkulačku, pohár na vodu a prídavné svetielko. Poličkou sme si chceli rozšíriť priestor,“ objasňuje členka tímu Lenka Minarovičová. Okrem dobrého pomocníka im táto súťaž priniesla aj ďalší úžitok. „Bolo to iné ako vyučovanie, pretože tam robíme svoju prácu každý sám. Tu sme museli rozmýšľať ako jeden tím, čo bolo ťažšie,“ hovorí Lukáš Adamkovič z tímu Space+.
Projekt si pochvaľujú aj učiteľky, ktoré víťazný tím viedli. „V škole je to skôr o teórii a povinnostiach, kým v projekte sa žiaci mohli venovať tomu, čo ich zaujíma,“ prezrádza učiteľka Štefánia Šprochová.
Navyše sa snažili, aby ich deti vnímali ako partnerov, ktorí ich usmernia, pomôžu pri rozhodovaní, s organizáciou návštev i výrobou produktu. „Deti sme tiež lepšie spoznali, zistili sme, že aj priemerný žiak môže byť úspešný,“ dodáva Šprochová.
Zdroj: Hospodárske noviny