Žiaci základných a stredných škôl si prevzali polročné hodnotenie

31.01.2024
Prevádzka školy

V prvom až piatom ročníku základnej školy môže mať formu klasifikácie, slovného hodnotenia alebo kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia.

Hodnotenie za prvý polrok školského roka 2023/2024 si dnes prevzalo 508.480 žiakov základných škôl a 214.727 žiakov stredných škôl. Pre takmer 64.000 prvákov základných škôl to bolo ich prvé polročné hodnotenie. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

"Výpisy polročných hodnotení nie sú verejnou listinou. Na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka, zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia však škola môže vydať žiakom aj polročné vysvedčenie," uviedli z rezortu. Žiaci sú v jednotlivých vyučovacích predmetoch hodnotení počas polroka priebežne a v polročnom výpise alebo na vysvedčení sa uvádza za daný predmet súhrnné hodnotenie žiakov.

V prvom až piatom ročníku základnej školy môže mať formu klasifikácie, slovného hodnotenia alebo kombinácie klasifikácie a slovného hodnotenia. V šiestom až deviatom ročníku sú žiaci hodnotení buď iba známkou, teda formou klasifikácie, alebo môže byť klasifikačný stupeň doplnený aj slovným hodnotením, teda hodnotiacim opisom toho, ako žiaci plnili ciele vzdelávania vo vyučovacom predmete. Súhrnné hodnotenie vykonané formou slovného hodnotenia obsahuje aj informáciu o tom, či žiaci vo vyučovacom predmete splnili požiadavky na postup do vyššieho ročníka.

Okrem toho môžu byť žiaci v niektorom vyučovacom predmete hodnotení formulkou "aktívne absolvoval/a" (ak sa žiaci na vyučovaní daného predmetu aktívne zúčastňovali), "absolvoval/a" (ak sa žiaci na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňovali alebo boli prítomní a zo závažných dôvodov nepracovali) alebo "neabsolvoval/a" (v prípade, že žiaci na vyučovaní nepracovali alebo sa neospravedlnene vyučovania nezúčastňovali).

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte