Prevádzka školy
Žiaci zaplatia kuchárky aj hrnce

Školské poplatky môžu obce zvýšiť, ako sa im zachce, štát sa od januára vzdal regulácie. Doteraz sa maximálna výška príspevkov v školských zariadeniach odvíjala od sumy životného minima. Materské školy mohli mesačne od rodičov pýtať necelých 13 eur, rovnako aj školské kluby detí. V internátoch sa platilo najviac 38,99 eura.
Samospráva, ktorá školy spravuje, presadila zrušenie finančného stropu a avizuje zdraženie. „Nie je normálne, ak v Bratislave verejná škôlka vyberá najviac 12,99 eura a súkromná dvesto, tristo eur,“ hovorí podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány. Obecné škôlky podľa neho nevedia zaplatiť kvalitných učiteľov a tí odchádzajú do súkromných zariadení.
Odstránili diskrimináciu?
Riaditeľka materskej školy na Vazovovej ulici v Bratislave Nataša Harmatová hovorí, že na výdavky nestačia peniaze, ktoré platia rodičia. „Chystajú sa zmeny,“ hovorí. Meniť sa podľa nej má nariadenie, ktorým mesto určuje výšku školného. Ako sa poplatky upravia, bude jasné koncom mesiaca. Zastupiteľstvá v týchto dňoch schvaľujú nové sadzby.
Ministerstvo školstva neočakáva, že pôjdu drasticky hore. „Nepredpokladáme, že by výrazne zvyšovali ceny, nie je to v ich záujme,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková. Ministerstvo podľa nej zrušilo horné limity platieb preto, aby odstránilo diskrimináciu. „Zrovnoprávnili sme obce a mestá s ostatnými zriaďovateľmi.“ Školné v súkromných a cirkevných zariadeniach na rozdiel od samosprávnych limitované nebolo.
Rodičia zaplatia réžiu
Vo viacerých mestách sa na budúci rok predražia lístky na obed v školských jedálňach. Po novom rodič nebude prispievať len na nákup potravín, ale zaplatí aj režijné náklady. To znamená platy kuchárok, prevádzku jedálne či modernizáciu vybavenia. O financovaní jedální bude dnes rokovať mesto Žilina. Dosahy zvýšenej úhrady na rodiny analyzujú aj Košice.
„Školské jedálne sú v prevádzke 30 - 40 rokov a uvedomujeme si potrebu investície do obnovy strojov, výdajových pultov a rekonštrukcií skladov,“ povedala hovorkyňa Košíc Martina Viktorínová. Vedúca jednej zo školských jedální v Bratislave Viera Moravčíková potvrdzuje, že modernizáciu potrebujú aj v hlavnom meste. „Kazia sa nám stroje, napríklad kotly. To sú veľké investície a peniaze sú len na havarijné stavy.“
Samospráva môže po novom upraviť ľubovoľne aj ceny za krúžky, centrá voľného času. Turčány zo ZMOS-u upokojuje, že sociálny rozmer v systéme zostal. Deti v hmotnej núdzi majú ďalej dotácie na stravu a úľavy z poplatkov v zariadeniach. Len mesto Košice eviduje okolo dvetisíc takýchto žiakov.
Zdroj: SITA (Sme)