Legislatíva

Prezident nepodpísal ďalšiu novelu z dielne ministerstva školstva

Prezident Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu ďalšiu legislatívu z dielne ministerstva školstva. Po utorkovom odmietnutí novely školského zákona jeho kancelária dnes oznámila, že nepodpísal ani novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Nepáči sa mu slovné spojenie verejná škola.

"Používanie slovného spojenia verejná škola pre štátnu školu, verejná materská škola pre štátnu materskú školu a verejné školské zariadenie pre štátne školské zariadenie považujem za nevhodné. Slovo verejný v príslušnom tvare a jeho obsah nezodpovedá označeniu a predmetu činnosti štátnej školy, štátnej materskej školy a štátneho školského zariadenia," dôvodí hlava štátu. Podľa prezidenta aj Ústava SR používa pojem štátne školy.
      
V polovici novembra na zasadnutí školského parlamentného výboru označenie "štátna škola" kritizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ľubomír Parízek, predseda sekcie školstva, mládeže a športu ZMOS vtedy poprosil ministra školstva, aby sa toto označenie zmenilo na "verejnú školu". "Je to tragické," komentoval.
      
Prezident navrhol posunúť účinnosť zákona so zapracovanými zmenami na 1. marca 2011.

Novelou chcelo mať ministerstvo školstva prehľad, či sa účelne nakladá s finančnými prostriedkami určenými pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. V návrhu novely určuje výšku príspevku na skvalitnenie vzdelávania týchto žiakov.
      
Novela mala určiť aj kompetencie zriaďovateľom škôl, školských zariadení a obciam pri zbere údajov potrebných na rozdeľovanie a poukazovanie výnosu dane z príjmov obciam. Ministerstvo navrhlo aj pokuty zriaďovateľom školy a obciam za to, že neposkytnú tieto údaje, ak ich nedodajú včas alebo ak budú nepravdivé. Sankcia sa má pohybovať od 331,50 do 33.193,50 eura.
      
Deti v materskej škole, ktorá je zaradená podľa osobitného predpisu, a majú jeden rok pred plnením školskej dochádzky, by podľa novely dostali od štátu príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na výchovu a vzdelávanie.

Zdroj: TASR