Legislatíva

Prezident podpísal učiteľom vyššie výplaty

Prezident podpísal učiteľom vyššie výplaty
Prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorý koncom októbra schválil parlament.

Vďaka zmene v legislatíve si od januára 2012 prilepšia učitelia k výplate v priemere o 5,7 percenta, čo v realite predstavuje deväť až 60 eur. Rezort školstva vyčlenil na tento účel 41 miliónov eur. Na úkor vyššej mzdy sa však učitelia museli vzdať výhod, akými sú napríklad rekondičné pobyty. 

Národná rada SR schválila novelu 138 hlasmi, proti boli len poslanci z klubu SNS, v ktorom je aj exminister školstva Ján Mikolaj a ich bývalý člen, dnes nezaradený poslanec Rudolf Pučík. Súčasťou novely bola i úprava stupnice platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov v platových triedach tak, aby rozdiely medzi 10. a 11. platovou triedou a 11. a 12. platovou triedou boli 12 percent. Od januára budúceho roka budú platiť osobitné pravidlá pre súkromné školy, ktoré už nebudú musieť odmeňovať zamestnancov podľa tarifných tabuliek platných pre štátnu správu. 

Od januára 2013 by mala novela zároveň zrušiť sedemročnú lehotu platnosti príplatkov za nazbierané kredity vo vzdelávaní učiteľov. Týmto prechodným obdobím dal minister školstva Eugen Jurzyca nasledujúcemu ministrovi školstva možnosť rozhodnúť sa, či lehotu ponechá alebo nie, prípadne či zruší celý systém. Novela okrem iného odstraňuje aj diskrimináciu odborných pracovníkov v rezorte školstva pri započítavaní odbornej praxe. Namiesto každoročného hodnotenia učiteľov bude po novom riaditeľ hodnotiť učiteľov raz za tri roky. Od nového roka sa bude zároveň začínajúcim učiteľom po absolvovaní adaptačného vzdelávania, ktoré je jediné povinné vzdelávanie pre všetkých začínajúcich pedagógov, rátať rigorózna skúška a doktorandské štúdium ako I. alebo II. atestácia. Nositelia titulu PhD. tak budú automaticky zaradení do vyššej platovej triedy.

Novinkou je aj to, že o prideľovaní kreditov za rozširujúce vzdelanie učiteľov budú rozhodovať riaditelia. Obavu učiteľov zo samovoľného uznávania a neuznávania kreditov riaditeľmi by mala odstrániť povinnosť zverejňovať informácie o kreditoch na verejne prístupnom mieste. Novela zavádza i novú povinnosť pre zamestnávateľov, ktorí budú musieť zverejňovať voľné miesta pre pedagogických a odborných zamestnancov. Ak má škola vlastný web, zverejní ich na ňom ako aj na webe zriaďovateľa a tiež ich budú musieť poslať krajskému školskému úradu. Novela tiež otvára trh vzdelávania pre učiteľov, ktorí budú môcť bez ohľadu na zriaďovateľa získavať vzdelávanie u každého certifikovaného poskytovateľa.

Zmeny nastávajú aj pri určovaní počtu žiakov v triedach a pri poplatkoch za školské zariadenia, ako sú školské kluby a školské jedálne. Zriaďovatelia budú môcť po súhlase rady školy prekročiť stanovený maximálny počet žiakov v triedach a školské zariadenia si budú môcť po svojom určovať poplatky pre deti s trvalým pobytom v mieste zariadenia a pre deti, ktoré majú trvalý pobyt inde.

"Rozhodnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča podpísať zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch považujem za správny krok, ktorý je aj významným morálnym gestom," zareagoval predseda parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport Dušan Čaplovič. Ako poukázal, učitelia a nepedagogickí pracovníci v školách a rôznych školských zariadeniach sú v spoločnosti odtláčaní na druhú koľaj, ich príjmy a pracovné prostredie nie sú adekvátne, no napriek tomu musia bojovať za dôstojné miesto v rebríčku spoločensky nenahraditeľných povolaní. "Ich požiadavku na zvýšenie platov som považoval ako prirodzenú reakciu a oprávnený podnet, ktorý nemožno spájať iba so zvyšovaním platov, ale predovšetkým s dorovnávaním príjmov na adekvátnu úroveň," poznamenal Čaplovič.

Ako skonštatoval, teší ho tiež väčší poriadok v získavaní a udeľovaní kreditov pre učiteľov. "Myslím si však, že ešte stále je čo naprávať, pretože naháňanie sa za kreditmi dehonestuje učiteľa na úroveň dílera, ktorí musí zobchodovať kurzy a školenia," podotkol. Čaploviča mrzí, že sa nepodarilo získať širšiu podporu a "novelizáciou zákona ešte viac napraviť hlbokú skrivodlivosť voči tisícom učiteľov a ďalším odborným zamestnancom, ktorí do vyučovacieho procesu dávajú to najcennejšie, teda vedomosti, zručnosti a odhodlanie."

Zdroj: SITA