Legislatíva

Problémy s platmi učiteľov hrozia 10 percentám základných škôl

Problémy s platmi učiteľov hrozia 10 percentám základných škôl
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje, že naďalej môžu mať problémy zaplatiť mzdy učiteľov na približne desiatich percentách základných škôl. Reaguje tak na schválený návrh, podľa ktorého budú môcť zriaďovatelia presúvať päť percent z balíka peňazí na mzdy učiteľov medzi jednotlivými školami v ich pôsobnosti.

Návrh žilinského župana Juraja Blanára, ktorý včera prešiel v parlamente, umožní samosprávam rozdeľovať päť percent normatívu na mzdy, čím sa podľa ZMOS-u čiastočne odstránia vážne problémy pri plnení mzdových nárokov učiteľov na základných školách. „Napriek schválenej pozitívnej zmene chceme upozorniť, že problém s napĺňaním mzdových nárokov učiteľov sa môže týkať ešte približne 10 percent základných škôl v mestách a obciach sviacerými základnými školami. Tie budú musieť hľadať ďalšie dodatočné riešenia," zareagoval predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.

Školskí odborári považujú zmenu financovania, ktorú dnes schválil parlament, len za prechodné riešenie. Od budúceho roku by totiž mal platiť nový zákon o financovaní škôl, ktorý pripravuje minister školstva Dušan Čaplovič. Podľa odborárskeho šéfa Pavla Ondeka návrh pomôže na záchranu zamestnanosti. "Návrh je tu len preto, aby nedošlo k likvidácii škôl alebo hromadnému prepúšťaniu učiteľov," zareagoval pre agentúru SITA Ondek. Zdôraznil, že trvajú na tom, aby peniaze určené na mzdy, išli do platov.

Od januára platí nariadenie, podľa ktorého každá škola dostane celých sto percent peňazí na platy. Vláda zmenu vlani odobrila ako ústupok štrajkujúcim učiteľom, ktorým to malo zabezpečiť vyššie platy, pretože peniaze na mzdy už nemohli ísť na prevádzku. Zriaďovatelia, ktorí dovtedy mohli presúvať desať percent peňazí na mzdy medzi jednotlivými školami vo svojej pôsobnosti, varovali pred prepúšťaním, ak sa situácia nezmení. Ohrozená bola asi tisícka učiteľov na základných školách a pedagógovia na 240 stredných školách, na každej päť až 10 učiteľov.

Zdroj: SITA