Škola a rodina
Problémy v školách budú riešiť mediátori

Nie je žiadnym tajomstvom, že atmosféra v našich školách je plná konfliktov. Tie vznikajú nielen medzi žiakmi, ale aj medzi žiakmi a učiteľmi, neraz tiež medzi pedagógom a rodičmi. Len máloktorá škola má k dispozícii školského psychológa, ktorý by obdobné situácie vedel riešiť a naučil to žiakov aj učiteľov.
Od septembra sa chce o riešenie problémov a najmä ich prevenciu v školskom prostredí pokúsiť Mediačno-konzultačné centrum Sova v spolupráci s organizáciou Forum for Communication in Mediation. Na 58 stredných školách Bratislavského samosprávneho kraja sa začne asi 4-tisíc študentov maturitných ročníkov zoznamovať s peer mediáciou – školskou mediáciou. „Pilotný projekt prebehol v predchádzajúcich dvoch rokoch na bratislavskom Gymnáziu Matky Alexie a na Obchodnej akadémii v Hlohovci. U študentov aj pedagógov sa stretol s veľkým ohlasom. V prvý septembrový týždeň sa s ním zoznámia na Pedagogickej a sociálnej akadémii na Bullovej ulici v Bratislave.“
Životná filozofia školy
V zahraničí je forma riešenia konfliktov medzi žiakmi prevenciou a životnou filozofiou každej školy. „Táto moderná alternatíva súdnych sporov je veľmi rozšírená v Anglicku, v iných krajinách Európy, ale aj mimo nej,“ ozrejmuje Ďurčová. Deti sa na názorných príkladoch a modelových situáciách učia riešiť vlastné konflikty nenásilne a s pokorou. Zisťujú, že úspech v živote nespočíva v bezohľadnosti, agresivite, dominantnosti, ale v pochopení prežívania toho druhého, oboznámením sa s jeho stanoviskom a postojom. Samozrejme, všetky formy a techniky musia byť prispôsobené a musia zodpovedať chápaniu a veku detí. Aj preto sa Mediačno-konzultačné centrum Sova pre mimosúdne riešenie sporov rozhodlo zaviesť do stredných škôl program školskej mediácie.
Ako zvládať emócie
Hlavným cieľom projektu je naučiť študentov techniky na zvládanie konfliktov prostredníctvom modelových cvičení. Zároveň ich pripraviť na asertívne vystupovanie a tieto techniky zvládať aj na riešenie rôznych životných situácií. „Našou snahou je aj poskytnúť školám prevenciu pred násilím, šikanou a konfliktnými situáciami v škole.
Zručnosti z peer mediácie umožnia lepšie poznať nástroje na zvládanie konfliktov nielen v školách, ale aj mimo nich,“ hovorí Ďurčová.
Okrem toho si študenti zaujímavou formou zvýšia právne povedomie, finančnú gramotnosti a iné. „Po absolvovaní výcviku bude mať mediačný klub funkciu mediačnej rady, ktorá bude riešiť spory vzniknuté na pôde školy, a to tak medzi študentmi navzájom, ako aj medzi študentmi a učiteľmi,“ hovorí Soňa Ďurčová. Študenti by so svojimi problémami mohli aj po skončení projektu oslovovať mediátorov cez schránku alebo knihu, podľa dohody s vedením školy.
O program školskej mediácie prejavil záujem aj Trnavský kraj, tam by sa mal začať na štyridsiatke škôl v januári. Pridať sa chce tiež Trenčiansky kraj.
Zdroj: SITA (SME)