5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Matúš1993
PZ po dovŕšení dôchodkového veku a úväzok

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť. Máme na na SŠ PZ, ktorý dovŕšil v júni 2022 dôchodkový vek, na dôchodok sa však ešte nechystá a plánuje učiť ešte nasledujúce 2 školské roky.
PZ chýba sebareflexia, nepracuje na svojom ďalšom profesionálnom rozvoji, nevzdeláva sa ďalej (s výnimkou povinného školského aktualizačného vzdelávania) a ani nechce robiť nič navyše okrem odučenia svojich hodín - t.z. žiadne organizovanie aktivít pre žiakov ako napr. predmetové súťaže či zapojenie sa do projektov. Všetko zdôvodňuje tým, že on predsa ide už o 2 roky do dôchodku.
Aké máme možnosti? Škola nemá finančné prostriedky na odstupné v prípade rozviazania pracovného rozmeru.
Musíme mu dať celý úväzok 22 hodín, keď to v rámci jeho aprobačných predmetov nevychádza ani kolegom, ktorý ešte zďaleka nedovŕšili dôchodkový vek a aktívne pracujú?
V prípade, že mu môžeme dať v budúcom školskom roku napríklad len 14 hodín vyučovaných odborne a 2 hodiny neodborne, musí PZ s takouto zmenou v úväzku súhlasiť?

Vopred Vám ďakujem za poradenie.

Matúš1993
PZ po dovŕšení dôchodkového veku a úväzok - doplnenie

Zabudol som napísať, že PZ bude mať k júnu 2025 65 rokov, preto ešte plánuje učiť nasledujúce 2 roky. Dôchodkový vek už dovŕšil v júni 2022.

Maria Pavlikova
PZ po dovŕšení dôchodkového veku a úväzok

Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru zo zákona a berie do úvahy vek 65 rokov, nie dôchodkový vek. Ak mu na pracovnej zmluve ponecháte 100 % úväzok, tak s rozdelením hodín v rozvrhu nemusí súhlasiť, teda nevyžaduje sa jeho súhlas. Ak chcete znížiť úväzok, je to dohoda o zmene pracovnej zmluvy, ktorú musí podpísať. Inak je na rade skončenie pracovného pomeru z nadbytočnosti. Ak by ste mu ponechali plný úväzok a napr. 8 hodín bude učiť neodborne, tak úplne súkromne sa pýtam, ako budú vyzerať tieto neodborne odučené hodiny.

Matúš1993
Ďakujem za poradenie

Ďakujem Vám pekne pani Pavlíková za odpoveď. Je to smutné, že škola v podstate nemá páky na takého PZ, ktorý povedzme to na rovinu už škole a predovšetkým jej žiakom nič nedáva, resp. dáva veľmi málo, ale je sám so sebou pracovne mimoriadne spokojný ;-) Bohužiaľ doslova zaberá miesto takým učiteľom, ktorí na sebe pracujú a robiť chcú a aj úväzkovo pokrývajú viac predmetov nielen jeden.
Problém je, že my mu už nemáme ani kde "naškrabať" tie neodborné hodiny, pričom vieme, že jeho práca ani na tých jeho odborných hodinách nie je nič moc.

Maria Pavlikova
Ďakujem za poradenie

Dobrý deň,
škola páky má, len či ich chce uplatniť. Hospitácie na hodinách sa dnes nerobia ? Alebo štátna školská inšpekcia, tá tiež môže pomôcť. Existuje aj plnenie, resp. neuspokojivé plnenie si svojich povinnosti, atď. Ja nie som učiteľ ani nepracujem v škole, možno mám len staré spomienky.