Školy sa už zlučujú. Ušetria sa tým milióny

03.06.2021
Reformy školstva

Niektoré odbory dlhodobo nenapĺňajú dostupné kapacity. Ministerstvo pracuje na optimalizácii, ktorá by mohla priniesť úspory.

Voľných miest je výrazne viac ako uchádzačov. Na Slovensku sú desiatky stredných škôl, ktoré dokopy vo všetkých triedach vyučujú dvojciferný počet žiakov. Ich hustota totiž dlhodobo nekorešponduje s demografickým vývojom. Efektívnejšie usporiadanie by štátu podľa analytikov prinieslo miliónové úspory. Aj preto bola optimalizácia jednou z priorít ministra školstva Branislava Grohlinga, ktorý mal konkrétne opatrenia predstaviť v prvej polovici roka. To sa zatiaľ nestalo. K výraznejšiemu spájaniu a vyraďovaniu tak za posledný rok pristúpili napríklad Trnavský a Prešovský kraj.Dostanú nové sídlo

Zmeny sa tak od septembra dotknú aj 68 žiakov Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch. Tá sa stane organizačnou zložkou Spojenej školy v Rakoviciach. „Žiaci budú musieť dochádzať na iné miesto. Je to zhruba 10 kilometrov odtiaľto,“ hovorí pre HN riaditeľka Eva Stručková. Kým niektoré vzdelávacie inštitúcie splynú v rámci jednej budovy alebo mesta, záhradnícku školu čaká radikálnejšia zmena. Bude mať pôsobisko vo vedľajšej obci v iných priestoroch. „Je to nezvratný proces. Osobne sa nám to nemusí páčiť. Z určitého dôvodu racionalizáciu robili. Nás sa dotkla možno najťažšie,“ dopĺňa Stručková. Trnavský samosprávny kraj vlani pristúpil k spojeniu celkovo ôsmich škôl do štyroch, zaradeniu jazykovej školy pod gymnázium a zrušeniu jednej obchodnej akadémie. Podľa riaditeľa odboru školstva Stanislava Pravdu zdedili mimoriadne hustú sieť ešte od predchádzajúceho vedenia. „Prijali sme síce nepopulárne, ale nevyhnutné rozhodnutia smerujúce k ozdraveniu,“ uviedol pre HN. Tieto kroky im prinesú úspory vo výške 1,25 milióna eur, ktoré chcú z poloprázdnych budov ďalej presmerovať do skvalitnenia vzdelávania.

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte