Vzdelávanie a výchova

Riaditelia sú zúfalí, nemajú učiteľov ani na prvom stupni!

Riaditelia sú zúfalí, nemajú učiteľov ani na prvom stupni!

Posledný rozhovor vo funkcii. Minister školstva Branislav Gröhling (48) podal spolu so svojimi kolegami z SaS tento týždeň demisiu. Momentálne čaká na to, kým ho funkcie zbaví prezidentka, dovtedy ešte dokončuje posledné veci v rezorte.

V rozhovore s Novým Časom hovorí o tom, aký veľký problém je s chýbajúcimi učiteľmi, čo budú školy robiť s drahými energiami aj o tom, aký plat by mal mať pedagóg na Slovensku.

* Aký bol najväčší problém s ministrom Matovičom?

- Nechcem to teraz úplne zosmiešňovať, myslím to úplne vážne: ráno vznikne nejaká myšlienka v hlave pána Matoviča, poobede povie, že to ide realizovať, a na druhý deň si vytvorí nejaký návrh. Vôbec nebude počúvať všetkých ľudí okolo, odborníkov, ľudí, a povie si, že idem to pretlačiť - ako on hovorí, že bagrom alebo buldozérom - pretlačí to cez Národnú radu, a potom príde na to, že to je naozaj problém.

* Čo budú vaše posledné kroky v týchto pár dňoch na ministerstve školstva?

- My sme sa snažili pripraviť začiatok školského roku, aby sa otvorili školy, aby sme mali distribuované samotesty na covid, aby sme sa postarali o začleňovanie žiakov v rámci Ukrajiny, aby sme zozbierali dáta - lebo prvé dva týždne sa zbierajú dáta všetkých detí a nastavuje sa celý školský rok. Druhá vec je, že som sa s kolegami snažil, aby sme dotiahli druhú platbu plánu obnovy, aby nebol nejaký problém. Môžem potvrdiť, že v rámci druhej platby máme hotové všetko, takže na konci tohto roku prídu všetky investície, ktoré mali byť do školstva.

* Už ste počuli nové mená možných ministrov, ktorí by vás mali nahradiť?

- Ja som niekoľkokrát oslovil pána premiéra, aby mi vyslovil nejaké meno, lebo chcem odovzdať agendu, aby sme pokračovali v tých krokoch a aby nenastal nejaký problém. To meno som stále nedostal. Je logické, že sa spomínalo meno pána poslanca Vašečku, lebo on je predseda školského výboru a ja sa s ním aj pravidelne stretávam. Aby som pravdu povedal, tak sa trošku obávam, či to nebude niekto z tých ultrakonzervatívnych častí smerom k pani Záborskej, že čo sa potom začne diať. My sme sa snažili školstvo držať naozaj veľmi variabilné. Podporovali sme súkromné školstvo, štátne školstvo, podporovali sme cirkevné školstvo.

 

 

Zdroj: Nový čas


Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Prosím    prihláste sa   alebo   zaregistrujte   pre získanie benefitov Školského portálu


Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.