Vzdelávanie a výchova
RIS podporuje internátnu formu vzdelávania rómskych detí
RIS uvádza sedem bodov, ktorými zdôvodňuje podporu takejto formy vzdelávania. Internátny spôsob štúdia hlavne na stredných školách zvýši podľa RIS kvalifikáciu rómskej mládeže. Na úradoch práce sa až o 20 % zníži počet evidovaných mladých ľudí po ukončení základnej školy, kde končia bez vzdelania, aby mohli čerpať rôzne príspevky a pracovať na verejnoprospešných prácach v obci, kde žijú. RIS navrhuje podporiť stredné školy, ktoré takýto typ vzdelávania realizujú, alebo v minulosti ich mali, no pre nedostatok financií ich zrušili. „Školy boli plné a detí v takýchto školách nemali žiadnu psychickú traumu, ako sa to prezentuje matovičovcami. Príkladom je Súkromné gymnázium v Košiciach,“ uvádza Lacko.
Forma internátnych škôl by odstránila zneužívanie prídavkov a rôznych príspevkov na detí, ktoré by išli priamo do škôl. „Myslíme si, že skoro 55 % detí nedostáva anevidí tie príspevky, na ktoré má dosah rodič, 35 % detí uvidí len časť prostriedkov (kredit do mobilu, poplatok do školy, na stravu do jedálne, ako jednorazové vreckové) a len 10 % detí vie, kam idú tieto prostriedky, s ktorými nakladajú rodičia,“ uvádza sa vo vyhlásení. Informácie pochádzajú zvlastného zdroja monitoringu RIS na východnom Slovensku.
RIS schvaľuje internátne školy aj z toho dôvodu, že sa zvýši vzdelanostná úroveň Rómov, tým aj možnosti ich lepšieho uplatnenia na trhu práce azlepší sa aj komunikácia s nimi v období, keď budú evidovaní na úradoch práce. Podľa RIS štát by získal obrovský balík finančných prostriedkov, ak by sa zrušila aspoň polovica špeciálnych škôl, ktoré sú vytvárané umelo pri rómskych osadách. „Mnoho detí je v školách takéhoto typu len preto, že bývajú v málo podnetnom alebo zlom sociálnom prostredí,“ píše sa vo vyhlásení. Podľa návrhu RIS by mal štát aspoň polovicu týchto financií vložiť do internátneho systému vzdelávania.
„Rómska iniciatíva Slovenska, aj napriek tomu, že deti budú od rodín dlhodobo preč, verí, že Slovenská republika neporuší žiadne medzinárodné dohovory o ľudských právach, ale poskytne mnohým rómskym deťom možnosť žiť ľudsky a dá im dôstojnosť a vzdelanie, tak, ako sa to deklaruje v Dohovore oochrane práv dieťaťa,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Zdroj: SITA