Prevádzka školy

Robot Pinkie získal študentom dva tituly majstra sveta

Tím študentov Strednej školy elektrotechnickej v Prešove priviezol v týchto dňoch z tureckého Istanbulu dva tituly majstrov sveta z 15. ročníka prestížnej a najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže RoboCup 2011. Najvyššie ocenenia získali prešovskí elektrikári v juniorskej skupine do 18 rokov v kategórii Dance a to v súťaži samostatných tímov aj v súťaži supertímov (spoločná choreografia s Fínskom a Čínou).

Prešovskí stredoškoláci súťažili v tíme Pinkies, ktorý pomenovali podľa svojho robota, pri jeho konštrukcii sa nechali inšpirovať vystúpeniami skupiny Pink Floyd. Súťažný tím viedol učiteľ elektrotechnickej priemyslovky Peter Vargovčík, ktorý k dvojnásobnému titulu pripravoval študentov tri roky. Iba v tomto roku sa im podarilo uspieť na celoslovenskej súťaži organizovanej Slovenskou spoločnosťou elektronikov a prvýkrát postúpili na svetové podujatie. Intenzívna výroba robota trvala približne mesiac. Chlapci sa tejto záľube venujú v škole v rámci krúžku. Výrobe robota však venovali aj veľa voľného času doma. Učiteľ mal v tíme aj svojich dvoch synov - Mateja a Pavla. Matej, ktorý ako jediný z tímu študuje na gymnáziu, mal na starosti algoritmy spracovania zvuku achoreografie, jeho dvojča Pavol riešil pohybové asvetelné algoritmy. Jeho spolužiak Slavomír Kožár navrhol elektroniku, Patrik Sopko zodpovedal za algoritmy textovo-grafického displeja a konštrukciu mal na starosti Stanislav Starec.

Chlapci sa v tvrdej konkurencii presadili svojou kreativitou aj dobrou angličtinou, ktorá bola komunikačným jazykom pri predstavovaní robota. Porota hodnotila choreografiu, tanec, zladenie s hudbou, kostým, prípravu scény a vlastnú prezentáciu. Pedagóg Peter Vagovčík uviedol, že celá choreografia vystúpenia bola vďaka množstvu arôznorodosti efektov veľmi pestrá aj rytmicky zladená, čím si získala vsúťaži od začiatku svojich fanúšikov. Prešovský Pinkies ako jediný tím získal vkategórii Dance - secondary obe hlavné výhry.

Robot Pinkie je vysoký 60 centimetrov, váži dva kilogramy a pohybuje sa na batérie, ktoré mu dovolia tancovať približne 20 minút. Má dve kolesá - nohy, hýbe hlavou, rukami a trupom do strán. Jeho transparentné robotické oblečenie dokáže rôznymi farbami rozžiariť dvojica výkonových RGB diód aspod farebných vlasov mu občas svietia alebo blikajú červené bodové LED oči. Pinkie má pre svoje motory asvetlá naprogramovaných na AVR platforme niekoľko výrazných tanečných motívov, ktoré strieda vrytme hudby. Orozpoznanie rytmu vokolitom zvuku sa stará mikroprocesor svetelnej scény, uprostred ktorej robot tancuje. Jednotlivé doby rytmu dekóduje inteligentný algoritmus zmikrofónového zosilňovača a posiela procesoru robota prostredníctvom bluetooth komunikácie. Mikroprocesor scény ovláda pohyb piatich servomotorov, ktoré hýbu svetelnými reflektormi a lasermi tanečnej scény akomunikuje sďalšími troma mikroprocesormi ovládajúcimi displeje ipódiové reflektory.

Riaditeľ školy Slavomír Kožár uviedol, že toto svetové víťazstvo bude obrovskou motiváciou pre všetkých žiakov ich školy. Robot Pinkie sa stane učebnou pomôckou a bude vhodnou inšpiráciou hlavne pri programovaní riadiacich systémov. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková na tlačovej besede oznámila, že úspech školy, ktorá patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti prešovskej župy, sa rozhodol oceniť predseda PSK Peter Chudík finančným darom 30-tisíc eur. Peniaze sú viazané na technické vybavenie odborných učební na škole.

Úspechy Slovenska na RoboCup 2011 potvrdili ďalším titulom majstrov sveta v kategórii Záchranár do 18 rokov - liga B tím Just Epic z Banskej Bystrice. Jeho kolektív tvorili Ján Maťaš zGymnázia J. G. Tajovského a Andrej Chudý zo Strednej priemyselnej školy J. Murgaša. K hlavnému titulu pridali aj 3. miesto vsúťaži supertímov.

Zdroj: SITA