9 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Andrea G.
rozširjuce štúdium a práca

Dobry den pani Pavlikova, chcela by som sa spytat: V roku 2011 som ukončila vysokoškolské vzdelamie II. stupna a teraz v školskom roku 2016/2017 idem studovat 1. ročník pedagogickeho minima DPŠ a v školskom roku 2017/2018 druhy rocnik DPŠ (konkretne na vyučovanie ekonomickych predmetov na strednych školach). Zaroven v tomto rocniku 2017/2018 sa chystam studovat aj dve rozširujúce štúdie pravdepodobne naraz a to RŠ slovenskeho jazyka a RŠ nemeckeho jazyka. Chcela by som sa spytat nasledujuce otazky: Či už počas štúdia 2. (posledneho) ročníka DPŠ 2017/2018 budem moct učit ekonomicke predmety na strednych školach? A či v taktiež v školskom roku 2017/2018, ked budem v prvom ročníku RŠ slov. jazyka a nemeckeho jazyka už budem moct učiť aj tieto predmety na strednych alebo zakladnych školach už počas študia alebo budem musiet čakat, kym študium ukončim a až potom mozem učiť? Ak je to mozne, vedeli by ste mi napisat, ktory zakon to dovoluje učit uz pocas uvedeneho studia? Za odpoved Vam vopred velmi pekne dakujem. S pozdravom

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium a práca

Doplňte otázku, či ste a odkedy v pracovnom pomere na škole alebo či ešte len uvažujete a tejto práci.

Andrea G.
Pekny den pani Pavlikova, v

Pekny den pani Pavlikova, v školstve som zatial este nikdy nepracovala, ale chcela by som začat, presne v tom case, ako som to napisala.... Este by som doplnila otazku: že ci sa mi to rozširujuce študium bude potom rátať ako nahrada 1.atestacie, ak by som nadobudla 3 roky praxe v školstve. Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium a práca

Svojim vzdelaním spĺňate kvalifikačné predpoklady na výchovnovzdelávaciu činnosť na strednej škole na vyučovanie len tých predmetov, z ktorých ste vykonali štátne skúšky. Budete zaradená do kariérového stupňa začínajúci učiteľ so zaradením do 9. platovej triedy. Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania Vás zaradia do 10. platovej triedy- samostatný učiteľ strednej školy. Doplňujúce pedagogické štúdium ste povinná v súlade s § 60 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. začať do dvoch rokov a ukončiť ho do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v školstve. Po ukončení rozširujúceho štúdia získate kvalifikačné predpoklady aj na vyučovanie tých predmetov, z ktorých ho absolvujete. Náhradu kvalifikačnej skúšky ani atestácie ani kredity za toto vzdelávanie nezískate, získate iba splnenie kvalifikačného predpokladu.

Andrea G.
Veľmi pekne Vam ďakujem za

Veľmi pekne Vam ďakujem za odpoveď pani Pavlukova, este by som mala na Vas jednu otazočku. Na internetovych fórach som sa dočítala, že už počas rozširujúceho štúdia može človek vyučovať ten predmet, ktory studuje, napr. počas štúdia RŠ-rozširujuceho štúdia slovenskeho jazyka, je mozne uvedeny predmet už vyučovať, vraj na toto existuje vynimka. Môže byť taketo tvrdenie pravdive??? Dakujem

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium a práca

Počas doby, kedy absolvujete rozširujúce štúdium, môžete tento predmet vyučovať - je to na zvážení riaditeľa, ale vyučovať ho budete nekvalifikovane. Žiadne výnimky zo vzdelania už dlhú dobu neexistujú. Minimálne od roku 2002.

Damini
náhrada 1. atestácie

Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať na náhradu 1. atestácie.
V roku 2012 som ukončila vysokoškolské štúdium II. stupňa v odbore učiteľ pre primárne vzdelávanie a pg. psychosociálne narušených. Ako pedagogický zamestnanec som pracovala od r. 2007 do r. 2013.. Hneď som pokračovala v rozširujúcom štúdiu pg. mentálne postihnutých, ktoré som ukončila v r. 2014., no od roku 2013 pracujem ako odborný zamestnanec. Rozširujúce štúdium nebolo potrebné pre moje kvalifikačné predpoklady v práci, študovala som kvôli vlastnému záujmu. Celý čas, t.j. od roku 2007 pracujem s deťmi so špecifickými potrebami. Chcem sa opýtať, to rozširujúce štúdium sa môže rátať ako náhrada 1.atestácie? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Náhrada prvej atestácie

Ak pracujete od roku 2013 ako odborný zamestnanec a rozširujúce štúdium ste ukončili v roku 2014, tak ste neštudovali pre svoju potrebu, ale preto, že ste boli nekvalifikovaná. Náhrady prvej kvalifikačnej skúšky sa priznávali iba pedagogickým zamestnancom po piatich rokokoch pedagogickej praxe za presne určené vzdelania konkretizované v § 9 vo vyhláške MŠ SR č. 41/1996 Z. z. Táto vyhláška bola od 1. 11. 2009 zrušená, takže v žiadnom prípade Vám nemožno uznať náhradu prvej kvalifikačnej skúšky, pretože v času zrušenia vyhlášky ste ani neštudovali.

Damini
Náhrada prvej atestácie

Pekný večer prajem.
Kvalifikovaná som bola, rozširujúce som k svojej práci nepotrebovala, ale rozumiem, len z tých zákonov som bola zmätená. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.