4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Dalibor
Rozviazanie pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti

Dobrý deň, prosím o radu, ktorú budem pravdepodobne potrebovať v najbližšej budúcnosti. Učím na strednej odbornej škole už 17. školský rok. Žiaľ, postupne sa u nás zrušili 2 študijné odbory a posledné roky "mi lepia úväzok". Pri poslednom rozhovore s našou riaditeľkou mi bolo naznačené, že sa stávam nadbytočným a či sa na budúci školský rok pre mňa nájdu hodiny, budú vedieť až v máji po prijímačkách. Chcem vedieť, na čo mám nárok. Mám nárok na 3- mesačnú výpovednú dobu zo strany zamestnávateľa (vychádza mi to tak, že mi musia dať výpoveď najneskôr v máji,ak mi má plynúť výpovedná doba do konca prázdnin). Koľkomesačné odstupné dostanem a kedy mi ho musia najneskôr vyplatiť? Dovolenky a náhradného voľna mám dosť do konca letných prázdnin. Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Rozviazanie pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti

Ak ste odpracovali u jedného zamestnávateľa 17 rokov a bude Vám daná výpoveď z nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce (ZP), výpovedná doba je v súlade s § 62 ods. 3 písm. b) ZP trojmesačná, t. j. musí Vám byť daná výpoveď v mesiaci máj, aby začala plynúť od 1. 6. 2016. Pri skončení pracovného pomeru Vám bude vyplatené spolu s posledným platom aj odstupné podľa § 76 ods. 2 písm. d) ZP vo výške štyroch funkčných platov.

Dalibor
Rozviazanie pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti

Ďakujem za odpoveď. Áno, u jedného zamestnávateľa mám odpracovaný 17. školský rok (teda skoro). Mám nárok vo výpovednej dobe na deň voľna raz za dva týždne pre účely hľadania si práce? (to mi poradil kamarát, ale neviem, či to platí).

Maria Pavlikova
Rozviazanie pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti

Podľa § 141 ods. 2 písm. i) Zákonníka práce vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru - pracovné voľno s náhradou muzdy sa poskytne v potrebnpm rozsahu najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby pri výpovedi danej zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. a) až písm. c) Zákonníka práce. Pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.