Prevádzka školy

S hudbou začínajú už predškoláci

Cestovať na hudobné súťaže po celom svete, spievať v Opere SND alebo sa stať členom detskej poroty a odovzdať cenu najlepšiemu ilustrátorovi detských kníh – takéto zážitky umožňujú umelecké školy svojim žiakom. Najmä však rozvíjať vlastnú tvorivosť a talent, vnímať krásu a prežívať radosť z vlastných schopností.

V Bratislave je okolo 25 ZUŠ-iek – približne polovica je štátnych, ostatné sú súkromné. Pôsobia tu odborne vzdelaní pedagógovia, a majú na rozdiel od centier voľného času, kde možno tiež navštevovať rôzne umelecké krúžky, štátom stanovené učebné plány a osnovy.

Má moje dieťa talent?
Ako zistiť, či má dieťa talent, podľa čoho vybrať najlepšiu školu a kedy sa už má začať seriózne venovať nejakej tvorivej činnosti – to sú otázky, ktoré rieši mnoho rodičov. „Rodičia by mali u dieťaťa vypozorovať, k čomu inklinuje, čo ho zaujíma a pri akých činnostiach je najspokojnejšie, hovorí Gabriel Rovňák, zakladateľ súkromnej ZUŠ, v ktorej pôsobí dievčenský zbor Canens. „Prax nám ukázala, že dieťa potrebuje určitý čas na usadenie sa v niečom a potom sa už svojej oblasti naplno venuje od 4. ročníka základnej školy,“ hovorí dlhoročný zbormajster, ktorý spolupracuje aj s piatimi materskými školami v Petržalke.

„Ideálny vek pre začiatok hudobného vzdelávania je veľmi individuálny, v priemere je to vek päť až sedem rokov,“ hovorí Alexandra Pažická, ktorá vedie ZUŠ Miloša Ruppeldta. Vo veku sedem rokov sa v hudobných školách deti po absolvovaní prípravky začínajú venovať konkrétnemu nástroju a sedem až deväťročných chlapcov pozýva každoročne na konkurz aj Bratislavský chlapčenský zbor. „Stačí, aby nám dieťa zaspievalo jednu pesničku podľa vlastného výberu,“ hovorí Magdaléna Rovňáková, zakladateľka zboru.

Hudobné vzdelanie inak
Inú formu hudobného vzdelávania poskytujú hudobné školy Yamaha, ktoré pod heslom „neexistujú nehudobní ľudia, sú len nerozvinuté talenty,“ fungujú od deväťdesiatych rokov aj na Slovensku a poskytujú skupinové hudobné vzdelanie. „S hudobným vzdelávaním u nás deti začínajú už od štyroch mesiacov veku, ale nie je problém začať s našimi aktivitami kedykoľvek. Navštevuje nás aj množstvo dospelých žiakov a tiež nováčikov v hudbe – dôchodcov,“ hovorí Zuzana Tkáčiková zo združenia Domček plný nápadov, ktorá hudobnú školu vedie. Škola je vo výučbe hudby inšpirovaná prirodzeným rozvojom reči, lekcie sú skupinové. Kurzy sú určené už najmenším deťom, neskôr si môžu vybrať hru na gitare, keyborde či flaute. „Je to rodinná záležitosť, hrajú všetci spolu, dodáva Tkáčiková. Ideálny vek pre začiatok hudobného vzdelávania je veľmi individuálny, v priemere je to vek päť až sedem rokov. Alexandra Pažická, riaditeľka ZUŠ Miloša Ruppeldta.

Zdroj: SITA (SME)