Vzdelávanie a výchova

Severná Kórea mení školstvo

Režim pridá učiteľom viac jedla, školákom rok povinnej dochádzky a cudzie jazyky. Parlament predstavil prvú veľkú reformu od nástupu mladého vládcu. Ideológia v školstve sa neskončí.

Proti americkú propagandu majú severokórejskí žiaci takmer na každej hodine. Napríklad na matematike. Ako píše americký denník New York Times, odvolávajúc sa na utečencov z krajiny, sčitovať a odčitovať sa učia tak, že rátajú počet amerických imperialistických nepriateľov, ktorých chcú zabiť.

Najnovšie sa to budú severokórejské deti a tínedžeri učiť o rok dlhšie. Parlament, ktorý sa mimoriadne zišiel už druhýkrát za rok, v utorok oznámil, že predlžuje povinnú školskú dochádzku na 12 rokov. Bezplatne sa tak budú vzdelávať deti od piatich do 17 rokov. Ide o prvú väčšiu reformu nového prezidenta, 29-ročného Kim Čong-una.

Počítače aj jazyky
Ako to asi vyzerá v severokórejských školách, ukázal režim tento rok v júni reportérom agentúry AP. Tým dovolil navštíviť niekoľko škôlok a škôl. Okrem spievania propagandistických piesní ich prekvapila silná protiamerická propaganda. „Naše deti sa už od malička učia o amerických bastardoch,“ povedala pre AP riaditeľka školy Jun Son-sil.

Deti napríklad kreslia zabíjanie Američanov, útoky proti imperialistom sú aj súčasťou detských hier. Na dejepise sa učia o životoch zakladateľa štátu Kim Ir-Sena, jeho syna Kim Čong-ila, ale napríklad aj to, že kórejskú vojnu začali Američania. V skutočnosti prvá zaútočila Severná Kórea. Táto propagandistická výučba by sa ani po reforme nemala meniť. Zmeny v školstve sa budú týkať iných vecí. Podľa severokórejskej štátnej agentúry chcú „posilniť vzdelávanie v otázke počítačov a cudzích jazykov“, aby naplnili požiadavky „veku vzdelanostnej ekonomiky a trendu v modernom svete“.

Reforma má tiež podľa New York Times zabezpečiť, že učitelia budú mať prioritu pri delení prídelov jedla či paliva. Takisto sľubujú skončiť s mobilizáciami študentov, keď sa miesto učenia v škole podieľali na brigádach. V minulom roku prerušili vyučovanie na univerzitách na desať mesiacov a žiakov poslali do tovární či na polia.

Učia trhovú ekonomiku
Súčasný vládca Kim Čong-un študoval vo Švajčiarsku a po nástupe sa snaží do krajiny pomaly púšťať aj západné veci. Zmeny vidieť už i v školstve. Na jedinej súkromnej zahraničnej univerzite v krajine napríklad začali tento rok po prvýkrát dávať hodiny trhovej ekonomiky.

Zdroj: SITA (Sme)