Prevádzka školy
Šikanovaných sú stovky

Stredoškolská učiteľka Katarína Fottová si dovolila vyjadriť v škole, kde dodnes učí, svoju nespokojnosť s odmeňovaním. Žiadala tiež zverejnenie faktúr pri nakladaní s peniazmi rodičov. Namiesto vysvetlenia prišiel výsmech. „Bolo celkom bežné, že mi nadriadení chodili počas hodiny do triedy, žiakom kontrolovali zošity a potom mi vyčítali, že majú málo poznámok,“ vyratúva Fottová spôsoby šikanovania.
Nepríjemné telefonáty začal mať aj jej manžel. Zašlo to tak ďaleko, že sa bála ísť do práce a začala mať zdravotné problémy.
Šikana nadriadených sa zmiernila, až keď napísala otvorený list zriaďovateľovi.
Naďalej učí na strednej škole na východe Slovenska. Mala odvahu verejne porozprávať o tom, čo zažila, len si neželá zverejniť mesto. Učiteľov ako ona sú na Slovensku stovky. Tých, čo o tom dokážu hovoriť verejne, je však stále málo.
Slovenská komora učiteľov a Nové školské odbory by situáciu chceli zmeniť. Od januára rozbehli kampaň Zber strachu.
Má odhaliť prípady šikanovania, prenasledovania či zosmiešňovania učiteľov.
Strach je silnejší
V Bratislave sa včera konala už druhá konferencia proti mobbingu a bossingu v slovenskom školstve.
Prišlo len asi tridsať učiteľov. Psychologičku Evu Gajdošovú, ktorá sa šikanovaním na pracovisku zaoberá, nízka účasť neprekvapila. Vysvetľuje to zakoreneným strachom starších učiteľov.
Hovorí, že riaditeľ, ktorý chce predchádzať mobbingu, tam mal svojich učiteľov sám vyslať. „Aby im doniesol informácie, ako mobbing riešiť, ako mu predchádzať,“ zdôrazňuje Gajdošová.
Vladimír Crmoman z Komory slovenských učiteľov povedal, že pri úrovni strachu v učiteľských kolektívoch v mnohých kútoch Slovenska je úspech, že niektorí učitelia prišli.
Bývalá učiteľka Zuzana Žáková z okolia Bratislavy tu vystupovala aj pred dvoma rokmi. Vtedy ešte učila v materskej škole, dnes už pôsobí niekde inde. Dôvod je jednoduchý, keď sa pýtala na veci, ktoré vedeniu nevyhovovali a ktoré sa dlhodobo neriešili, dostala sa do nemilosti.
A pritom len chcela vedieť, prečo je v materskej škole viac detí, ako má byť, prečo prečo sa šetrí aj tam, kde by sa nemalo. „Bojovala som za lepšie podmienky pre deti, strácala som chuť do jedla,“ hovorí Zuzana Žáková.
Riaditeľka jej to spočítala pred Vianocami. Dostala výpoveď, lebo vraj porušovala pracovnú disciplínu.
Pomôže kampaň?
Do kampane Zber strachu prichádza dosť podnetov, ale veľa z učiteľov žiada o anonymitu. Vladimír Crmoman hovorí, že najdôležitejšie je, že sa začalo o mobbingu a bossingu v školstve hovoriť.
Riaditeľka Mária Barancová, ktorá kampaň iniciovala, hovorí, že treba zvýšiť právne vedomie učiteľov, aby sa vedeli proti nátlaku brániť.
Minulý týždeň zástupcovia kampane doterajšie poznatky z kampane predložili ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi (nominant za Smer). Ten sľúbil, že sa nimi bude zaoberať.
Nové školské odbory a Slovenská komora učiteľov ešte chcú vytvoriť aj prípadové štúdie a dosiahnuť ich riešenie.
Zdroj. SME