Prevádzka školy
Škola na Bukovej sa dočká rekonštrukcie
Veľká budova, v ktorej v obci Buková sídli základná aj materská škola, sa dočká obnovy. Obci sa podarilo získať nenávratný príspevok z ministerstva školstva, za ktoré plánuje v prvom rade zrekonštruovať sociálne zariadenia pre žiakov, ktoré sa nachádzajú v havarijnom stave. "Dostali sme podmienku z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, že keď sa nezrekonštruuje do začiatku školského roka, nepovolia prevádzku budovy,“ hovorí starosta Miloš Herceg. Ten do funkcie nastúpil v decembri minulého roka a na stoličke najvyššieho predstaviteľa obce sedí prvé volebné obdobie.
Napriek problémom s financiami, ktoré obec trápia pre výpadky na podielových daniach, sa snaží pokračovať v rozbehnutých projektoch. Rád by sa pustil aj do nových, nedostatok peňazí mu to však zatiaľ neumožňuje. „Obecný úrad momentálne bojuje s nepriaznivou finančnou situáciou. Z podielových daní dostávame len tretinu, z plánovaných 12 tisíc eur len štyri tisícky. Podobne je to aj v iných obciach regiónu,“ vysvetľuje starosta, ktorý sa snaží získať prostriedky aj na rekonštrukciu iných budov v obci od ministerstva financií.
Cezhraničná spolupráca
Aj napriek ťažkej situácii pokračuje Buková v cezhraničnej spolupráci s českým mestom Jevišovice. Organizujú spoločné akcie ,ktoré sú pre všetky vekové kategórie v obci. „Spolupráca trvá od roku 2010 a funguje na princípe výmenných akcií. Z európskych peňazí sa obec zviditeľní spoločnými brožúrami o hradoch , priehradách a cyklotrasách. Jevišovice vybrala ako partnerskú obec pre Bukovú agentúra. Momentálne sa rozbieha aj projekt cyklotrás, vybudovať a označiť nové chcú z európskych peňazí aj v okolí Bukovej. „Rokujeme o tom s Trnavským samosprávnym krajom aj so slovenským cykloklubom.
Športový duch
Okrem kultúrnych akcií a bohoslužieb žijú obyvatelia Bukovej najmä športom. Veľmi populárny je v obci futbal , tenis, ale aj stolný tenis. Nedávno zrekonštruovalo združenie Športcentrum Buková nielen tenisové kurty, ale aj detské ihrisko. „Investovali tam 10 tisíc eur. Športcentrum čerpá peniaze najmä z dvoch percent z daní. Kurty sú v letnom období vyťažené, je tam aj ihrisko na plážový volejbal, ktoré miestni rovnako využívajú,“ hovorí starosta. Na veľmi dobrej úrovni je v obci aj stolný tenis, mužstvo Viktória Buková hrá druhú stolnotenisovú ligu. „Sú to nadšenci, ktorí si to financujú z vlastných zdrojov. Obec im však bezplatne poskytuje priestory v kultúrnom dome, kde trénujú,“ dopĺňa Herceg.
Na veľmi dobrej úrovni funguje aj klub dôchodcov. Miestni dôchodcovia sa stretávajú vo svojom klube a zapájajú sa svojou činnosťou do spoločenských akcií v obci. Priehrada na Bukovej zväčša slúži už iba rybárom, miestni sem chodia na kolieskové korčule či bicykle. „Priehrada nie je majetkom obce, patrí Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP). Obec do nej investovať nemôže. Napriek tomu sú naše vzťahy s SVP dobré,“ vysvetľuje starosta. Veľmi dobrú spoluprácu má obec aj s firmou VKP Kameňolomom Buková, miestnym poľnohospodárskym družstvom či pobočkou Slovenskej správy ciest.
Zdroj: SITA (Trnavské noviny)