Čitateľský oriešok 5 – Poznáme víťazov!

03.04.2019
Škola a rodina

Piaty ročník celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko spoločne so svojimi partnermi, pozná svojich víťazov.

Odborná porota i verejnosť určili tento rok víťazov spomedzi vyše
30 000 kresieb. Slávnostné odovzdávanie cien sa bude konať pod záštitou Ing. Zuzany Aufrichtovej, starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto 30. apríla 2019 v Zichyho paláci v Bratislave.

Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Mala dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítali dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva RAABE. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať, t. j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vyplnení úloh žiaci pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázka – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby.

Z celkového počtu 32 498 prác, ktoré do súťaže zaslali žiaci zo 785 základných škôl z celého Slovenska, odborná porota vybrala spolu 999 kresieb. „Do ďalšieho kola súťaže postúpili práce, ktoré podľa hodnotenia poroty najoriginálnejším spôsobom v kresbe prepojili dva prečítané príbehy z našich pracovných zošitov a súčasne splnili všetky formálne podmienky na zaradenie do súťaže,“ povedala o spôsobe hodnotenia poroty Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Výtvarníci: „Do súťaže sa vrátili farby a veľké postavy!“

Okrem zástupcov nakladateľstva RAABE do poroty súťaže zasadli aj profesionálni výtvarníci – Zuzana a Rastislav Lukáčovci, ktorí sa venujú exteriérovej maľbe, ale rovnako tak aj maľbe portrétov, zátiší či ilustrovaniu kníh. Tento rok bol naozaj silný, videli sme veľmi veľa pekných obrázkov a oproti minulému roku sa nám zdá, že nastal aj posun v pochopení výtvarných náležitostí, alebo si možno učitelia dali viac záležať na tom, aby viac usmernili deti. Totiž bolo viac takých, ktoré obsahovali veľké postavy. To je veľmi dôležité, aby deti nekreslili maličkých ľudkov, ale aby pochopili, že plocha výkresu sa má zaplniť hlavne postavami. Toto bolo jedno z našich hlavných kritérií, podľa čoho sa orientujeme pri výbere najlepších. Ďalej to bola kompozícia a vypracovanie, teda precíznosť. Aj tentokrát bol celkom pekný počet tých, ktorí sú trpezliví pri vypĺňaní jednotlivých plôch farbou,“ komentovala detské výtvory Zuzana Lukáčová.

Víťazov všetkých kategórií spolu s komentármi výtvarníkov nájdete TU.

Ocenenia a ceny

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže spolu s odovzdávaním cien sa bude konať 30. apríla 2019 v Zichyho paláci v Bratislave, kam sú pozvaní všetci výhercovia spolu so svojimi učiteľmi aj rodičmi, ktorí im pomáhali v rámci súťaže. Záverečného ceremoniálu sa zúčastní aj ambasádor tohto ročníka súťaže, obľúbený detský spevák Miro Jaroš.

Pre žiakov sú pripravené okrem diplomov aj hodnotné ceny od partnerov súťaže: tablety od nakladateľstva RAABE, výučbové programy a školské pomôcky od spoločnosti Stiefel Eurocart, výučbové softvéry pre školy aj žiakov od spoločnosti LittleLane, knižné tituly z edície Stonožka od vydavateľstva IKAR, Hry v Kocke od spoločnosti ALBI, kancelárske potreby pre žiakov od spoločnosti Daffer, hračky pre žiakov od spoločnosti Kidmania, kozmetické balíčky pre učiteľov od spoločnosti RYOR, pracovné zošity z nakladateľstva RAABE a vydavateľstva Expol Pedagogika, jazyková literatúra PONS a LIBRE. Učiteľom za ich snahu v súťaži venoval Hotel Plejsy víkendové welness pobyty, víťazné školy sa zase môžu tešiť na nakrúcanie zábavno-súťažnej relácie RTVS Daj si čas priamo v štúdiách RTVS v Mlynskej doline v Bratislave.

Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže nájdete na stránke www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

Generálni partneri

Hotel Plejsy LittleLane

Hlavní partneri

Hotel Plejsy Hotel Plejsy

Partneri

Daffer Daffer
RYOR ALBI
Expolpedagogika Skolsky portal
DM

Odporúčané články

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte