Škola a rodina
Deti si chyby zraku nemusia uvedomovať, môžu sa ukázať v škole

„Väčšina dioptrických chýb je podmienená geneticky. Preto, ak rodič má, alebo v detstve mal nejakú dioptrickú chybu alebo očné ochorenie, mal by vziať dieťa na očné vyšetrenie čím skôr,“ hovorí doktorka Iveta Katuščáková z očnej kliniky UVEA Mediklinik.
Medzi najčastejšie očné problémy detí patrí škúlenie, ďalekozrakosť a krátkozrakosť. Základný prehľad o zraku dieťaťa môže rodič získať tak, že mu zakryje najskôr jedno a potom druhé oko a požiada ho, aby ukazoval časti obrázku. Rovnako sa dá overiť základný farbocit. Akékoľvek zložitejšie chyby a najmä ich rozsah však odhalia len špecialisti.
„Najjednoduchšie je sledovať a všímať si reakcie dieťaťa pri hre alebo pri bežných činnostiach. Ak si dieťa dáva predmety blízko k očiam, natáča hlavičku, alebo priviera jedno oko, pravdepodobne má nejaký problém so zrakom,“ hovorí doktorka. Platí to aj v prípade, ak dieťa nevydrží pri pozeraní obrázkovej knižky alebo kreslení, neorientuje sa dobre v priestore alebo v šere.
Ak sa vyšetrenie u oftalmológa končí s výsledkom v podobe predpisu na okuliare, treba pri ich výbere dbať aj na názor dieťaťa. „Okuliare musia správne sedieť na tvári, mali by byť ľahké a nesmú nikde tlačiť. Deti majú drobnejší koreň nosa, vyberajte preto rámiky s nastaviteľnými sedielkami na nosníku,“ odporúča Katuščáková. Dodáva, že pre tieto okuliare sú vhodné najmä plastové šošovky, ktoré sa nerozbijú. Nosenie kontaktných šošoviek sa v prípade detí veľmi neodporúča.
Zdroj: TASR